Answer:
The correct answer is 28.2 %.
Explanation:
Based on the given question, the partial pressures of the gases present in the trimix blend is 55 atm oxygen, 50 atm helium, and 90 atm nitrogen. Therefore, the sum of the partial pressure of gases present in the blend is,
Ptotal = PO2 + PN2 + PHe
= 55 + 90 + 50
= 195 atm
The percent volume of each gas in the trimix blend can be determined by using the Amagat's law of additive volume, that is, %Vx = (Px/Ptot) * 100
Here Px is the partial pressure of the gas, Ptot is the total pressure and % is the volume of the gas. Now,
%VO2 = (55/195) * 100 = 28.2%
%VN2 = (90/195) * 100 = 46%
%VHe = (50/195) * 100 = 25.64%
Hence, the percent oxygen by volume present in the blend is 28.2 %.
Answer: 65.7 grams
Explanation:
1) ratio
Since 1 mole of CaF2 contains 1 mol of F2, the ratio is:
1 mol CaF2 : 1 mol F2
2) So, to produce 8.41 * 10^ -1` mol of F2 you need the same number of moles of CaF2.
3) use the formula:
mass in grams = molar mass * number of moles
molar mass of CaF2 = 40.1 g/mol + 2 * 19.0 g/mol = 78.1 g/mol
mass in grams = 78.1 g/mol * 8.41 * 10^ -1 mol = 65.7 grams
The molar mass of anhydrous Na₂SO₄ = [2(23) + 32 + 4(16)]
= 142 g/mol
If the molar mass of hydrated Na₂SO₄ = 322 g/mol
Since hydrated salt = Anhydrous Salt + Water
Then the mass of hydration (Water)= 322 g/mol - 142 g/mol
= 180 g/mol
Since the molar mass of water itself is 18 g/mol
⇒ Moles of water = 180 g/mol ÷ 18g/mol
= 10
Thus n = 10; the formula of the hydrated salt is Na₂SO₄ · 10H₂O (Sodium Sulphate Decahydrate)
Explanation:
As the given reaction is as follows.
So, according to the balanced equation, it can be seen that rate of formation of
will be twice the rate of disappearance of
.
And, it is known that rate of disappearance of reactant will be negative and rate of formation of products will be positive value.
This means that,
Rate of the reaction = -Rate of disappearance of
=
=
=
M/s
Therefore, calculate the rate of formation of
as follows.
Rate of formation of
=
=
M/s
Thus, we can conclude that the rate of formation of
is
M/s.