Molar mass CaCl₂ = 111.0 g/mol
number of moles:
n = mass of solute / molar mass
n = 85.3 / 111.0
n = 0.7684 moles of CaCl₂
M = n / V
0.788 M = <span>0.7684 / V
</span>
V = 0.7684 / 0.788
V = 0.97512 L
hope this helps!
N2 + 3H2 ---> 2NH3
mass of N2 = 28g
mass of H2 = 2g
mass of NH3 = 17g
according to the reaction:
28g N2----------------- 3*2g H2
85,5g N2-------------------- x
x = 18,32g H2 >>> so, nitrogen is excess
according to the reaction:
2*3g H2---------------------- 2*17g NH3
17,3g H2 ------------------------- x
x = 98,03g NH3
<u>answer: 98,03g of NH3</u>
Answer:
B) CaO(s) + H2O(l) --> Ca(OH)2(aq)
Explanation:
This is the only reaction with a negative enthalpy value. Exothermic reactions have a negative enthalpy.
The Law states that the change in internal energy (U) of the system is equal to the sum of the heat supplied to the system (q) and the work done ON the system (W)
<span>ΔU = q + W </span>
<span>For the first question, 0.653kJ of heat energy is removed from the system (balloon) while 386J of work is done ON the balloon, thus </span>
<span>ΔU = -653J + 386J </span>
<span>=-267J </span>
<span>Thus internal energy decrease by 267J </span>
<span>For the second question, 322J of heat energy is added to the system (gold bar) while no work is done on the gold bar, this is an isochoric/isovolumetric process, thus </span>
<span>ΔU = 322J + 0 </span>
<span>=322J </span>
<span>Thus internal energy increase by 322J</span>
Answer:
Another view could be from this definition: (Electron Sea Model) : The metallic bond consists of a series of metals atoms that have all donated their valence electrons to an electron cloud that permeates the structure. This electron cloud is frequently referred to as an electron sea. It might help to visualize the electron sea model as if it were a box of marbles that are surrounded by water. The marbles represent the metal atoms and the water represents the electron sea.
Explanation: