We will use the formula q = mCΔT.
where q = heat energy released.
m= mass.
C= specific heat of water.
ΔT= change in temperature.
Specific heat of water has not been given so we will just use the standard value of that which is 4.186J/g °C.
q = mCΔT.
q = 200 × 4.186 × (50 -25)
q = 200 × 4.186 × 25
q = 5000 × 4.186
q = 20, 930
The total amount of energy released is 20, 930 J
CaCl2(aq) + K2CO3(aq) → 2 KCl(aq) + CaCO3(aq)
1.12 g
2.23 g
0.896 g
4.47 g
1.12 g
Hope it helps :)
Answer:
50 g of S are needed
Explanation:
To star this, we begin from the reaction:
S(s) + O₂ (g) → SO₂ (g)
If we burn 1 mol of sulfur with 1 mol of oxygen, we can produce 1 mol of sulfur dioxide. In conclussion, ratio is 1:1.
According to stoichiometry, we can determine the moles of sulfur dioxide produced.
100 g. 1mol / 64.06g = 1.56 moles
This 1.56 moles were orginated by the same amount of S, according to stoichiometry.
Let's convert the moles to mass
1.56 mol . 32.06g / mol = 50 g
Answer:
Convection is the primary way heat travels through appliances. Convection is the primary way heat travels through liquids and gasses. Convection is the primary way heat travels through rays.
Explanation: