The are eight hydrogen atoms in ammonium sulfide because there are 2 molecules of ammonium.
Answer:
- 7.48
Explanation:
Given:
Concentration of the sugar solution, C = 0.3 M
Temperature, T = 27° C = 273 + 27 = 300 K
Now,
The solute potential is given as:
solute potential = - iCRT
where,
i is the number of particles the particular molecule will make in water
i = 1 for sugar
R is the universal gas constant = 0.0831 liter bar/mole-K
on substituting the respective values, we get
solute potential = - 1 × 0.3 × 0.0831 × 300
or
The solute potential = - 7.479 ≈ - 7.48
Answer : The mass of 7.0 m chain is, 15.12 kg
Explanation :
As we are given that,
The weight of the chain per unit length = 2.16 kg/m
Now we have to determine the mass of chain for 7.0 m length.
As, the mass of 1 m length of chain = 2.16 kg
So, the mass of 7.0 m length of chain = 
= 15.12 kg
Therefore, the mass of 7.0 m chain is, 15.12 kg
1 pm = 10∧-10 cm
Therefore, 230 pm is equivalent to 2.3 ×10∧-8 cm.
Atom is in the shape of a sphere,
The volume of a sphere is given by 4/3πr³
Thus, volume of the atom = 4/3π( 2.3 ×10∧-8)³
= 4/3 (3.142 ×12.167×10∧-24
= 5.096 ×10∧-23 cm³
but 1m³= 1000000cm³
Therefore, the volume of the atom = 5.096 ×10∧-29 m³