Its period 5 from 5s25p6, with Xenon(54) as the noble gas. 2+6 = 8 electrons
54+8 = 62, or Sm.
Ferromagnesian silicate minerals (i looked it up)
In this question we need to find the new volume of the gas. Since we have been given the pressure and temperature change, we can used to combined gas law equation.

the parameters for 1st instance are given on the left side and parameters for the second instance are given on the right side of the equation
(319 mmHg x 0.558 L)/ 115 K = (215 mmHg x V)/387 K
V = 2.79 L
The epicenter was located somewhere on a circle centered at Recording station X, with a radius of 250 km.<span>
</span>
The concentration of the solution is 4.25 M
Explanation
molarity=moles/volume in liters
moles = mass/molar mass
molar mass of HF = 19 + 1 = 20 g/mol
moles is therefore = 17.0 g/ 20 g/mol = 0.85 moles
volume in liters = 2 x10^2ml/1000 = 0.2 liters
therefore molarity = 0.85/0.2 = 4.25 M