One: looks to be correct for both answers. Certainly the first one is. The second depends on your other choices. But military use is one.
Two: is correct. Pd has (in this case) an atomic mass of 114 and its number is 46
Three: Even with my slop numbers, 4.98 is the answer (although I get 4.99 but again, my numbers are pretty sloppy).
Four: Slop numbers say 78.3, but 78 is the right answer.
Five: Slop numbers agree with Al2S3. I think that's D
They are all correct. Very Fine Work.
A net worth: $79.0 billion.
Value of stock : $3.20 billion.
New net worth:
$79.0 + $3.20 = $82.20 billion = $82.20 * 10^9 = $8.20 * 10^10
Answer: the equilibrium will be displaced to the right leading an increase on the quantities of y(g) and z(s).
Justification:
According to the rules of equilibrium, based on Le Chatellier's priciple, any change in a system in equilibrium will be tried to be compensated to restablish the equilibrium
The higher the amount, and so the concentration, of X(g), the more will the forward reaction proceed leading to an increase on the concentration of the products y(g) and z (s). Look that that will also be accompanied by a decreasing on the pressure, since 2 molecules of the gas X(g) are converted into 1 molecule of the gas y(g).
Answer:
3.43 %
Explanation:
We need to calculate first the number of moles of CeO2 produced in the combustion. Given its formula we know how many moles of Ce atom are present. From there calculate the mass this number of moles this represent and then one can calculate the percentage.
0.1848 g CeO2 x 1 mol CeO2/172.114g = 0.00107 mol CeO2
0.00107 mol CeO2 x 1 mol Ce/ 1 mol CeO2 = 0.00107 mol Ce
.00107 mol Ce x 140.116 g Ce/ mol = 0.150 g Ce
0.150 g Ce/ 4.3718 g sample x 100 = 3.43 %