Answer
D 160g
Explanation:
<u>Write the equation:</u>
Combustion reactions use oxygen and release water and heat, so
CH₃OH(g) + O₂(g) → CO₂(g) + H₂O(g)
Balance that:
2CH₃OH(g) + 3O₂(g) → 2CO₂(g) + 4H₂O(g)
<u>Find moles of carbon dioxide:</u>
We need to know the number of moles of CO₂. This rxn is at STP, so at STP one mole of gas = 22.4 liters.
112 L * 1 mol/22.4 L = <em>5 mol CO₂</em>
<u>Find moles of methanol:</u>
Based on the chemical equation, for every 2 mol methanol, there are 2 mol carbon dioxide. So for every 5 mol carbon dioxide, there are 5 mol methanol!
5 mol CO₂ = 5 mol CH₃OH
Molar mass of methanol: 12.01 + 3*1.008 + 16.00 + 1.008 = <em>32.04 g/mol</em>
Moles of methanol: 5 mol * 32.04 g/mol = 160.2 g methanol
≈ 160 mol methanol
Answer:
The pH of the solution is 8.
Explanation:
To which options are correct, let us determine the concentration of the hydroxide ion, [OH-] and the pH of the solution. This is illustrated below:
1. The concentration of the hydroxide ion, [OH-] can be obtained as follow:
pOH = –Log [OH-]
pOH = 6
6 = –Log [OH-]
–6 = Log [OH-]
[OH-] = Antilog (–6)
[OH-] = 1x10^–6 mol/L
2. The pH of the solution can be obtained as follow:
pH + pOH = 14
pOH = 6
pH + 6 = 14
pH = 14 – 6
pH = 8.
From the calculations made above,
[OH-] = 1x10^–6 mol/L
pH = 8.
Therefore, the correct answer is:
The pH of the solution is 8
Answer: B) The energy of the solid increases, and the particles begin to slide past each other.
Explanation:
The energy of the solid matter is required to be increased so that molecules of the solid matter get separated from each other and an transition from solid matter to liquid matter occurs. The liquid components of the matter will slide past each other as they have obtain energy for fluidity. The liquid iron can be molded into any shape and the energy decreases considerably.
Answer:
1. During diffusion, when the concentration of molecules on both sides of a membrane is the same, the molecules will continue to move across the membrane in both directions.
Hopes it Helps!