Answer:
The partial pressure of Ar is 356.04 mm Hg (= 0.4685 atm)
Explanation:
<u>Step 1:</u> Data given
A mixture of three gases has a total pressure of 1380 mm Hg (=1.81579 atm) at 298 K
Moles of CO2 = 1.27 moles
Moles of CO = 3.04 moles
Moles of Ar = 1.50 moles
<u>Step 2:</u> Calculate total number of moles
Total number of moles = n(CO2)+ n(CO)+ n(Ar) = 1.27 mol+ 3.04 mol+ 1.50 mol = 5.81 moles
<u>Step 3:</u> Calculate mol fraction Ar
Mol fraction Ar = 1.50 mol/5.81 mol = 0.258
<u>Step 4</u>: Calculate partial pressure
1380 mm Hg * 0.258 moles Ar = 356.04 mm Hg = 0.4685 atm
The partial pressure of Ar is 356.04 mm Hg (= 0.4685 atm)
It would have to be paints consists of pigments,solvents, and binders. Once the [paint has been applied and has dried, the pigments are still able to determine the matched samples.
Answer:

Explanation:
Hello,
In this case, we are asked to compute the by mass percent representing the toxicity of ethylene glycol in the body mass. In such a way, since the by mass percent is computed with the shown below formula:
We can use the given masses to obtain:
Best regards.