Answer is: 48,25 torr.
Raoult's Law: p = x(solv) · p(solv)
p - <span>vapour pressure of a solution.
</span>x(solv) - <span>mole fraction of the solvent.
</span>p(solv) - <span>vapour pressure of the pure solvent.
</span>n(ethanol) = 950g ÷ 46,07g/mol = 20,62 mol.
x(solv) = moles of solvent ÷ total number of moles
x(solv) = 20,62 ÷ 21,77 = 0,965.
p = 0,965 ·50,0 torr = 48,25 torr.
Answer:
The empirical formula of compound is C₂H₆O.
Explanation:
Given data:
Mass of carbon = 12 g
Mass of hydrogen = 3 g
Mass of oxygen = 8 g
Empirical formula of compound = ?
Solution:
First of all we will calculate the gram atom of each elements.
no of gram atom of carbon = 12 g / 12 g/mol = 1 g atoms
no of gram atom of hydrogen = 3 g / 1 g/mol = 3 g atoms
no of gram atom of oxygen = 8 g / 16 g/mol = 0.5 g atoms
Now we will calculate the atomic ratio by dividing the gram atoms with the 0.5 because it is the smallest number among these three.
C:H:O = 1/0.5 : 3/0.5 : 0.5/0.5
C:H:O = 2 : 6 : 1
The empirical formula of compound will be C₂H₆O
Answer: The answer is 68142.4 Pa
Explanation:
Given that the initial properties of the cylindrical tank are :
Volume V1= 0.750m3
Temperature T1= 27C
Pressure P1 =7.5*10^3 Pa= 7500Pa
Final properties of the tank after decrease in volume and increase in temperature :
Volume V2 =0.480m3
Temperature T2 = 157C
Pressure P2 =?
Applying the gas law equation (Charles and Boyle's laws combined)
P1V1/T1 = P2V2/T2
(7500 * 0.750)/27 =( P2 * 0.480)/157
P2 =(7500 * 0.750* 157) / (0.480 *27)
P2 = 883125/12.96
P2 = 68142.4Pa
Therefore the pressure of the cylindrical tank after decrease in volume and increase in temperature is 68142.4Pa
It represents a decomposition reaction because one reactant breaks apart and forms two products.
Explanation:
The type of chemical reaction depicted by Jane represents a decomposition reaction because on reactant breaks apart and forms two products.
In this reaction XY breaks apart to form X and Y. This is a decomposition reaction.
XY → X + Y
- Decomposition or cracking is the formation of two or more products from a single reactant.
- The break down of a compound into individual atoms or molecules falls into this category.
- The extreme instability of a compound drives such a reaction.
- The products is usually stable or it can dissociate further till it is stable.
Find the image attached for more explanation:
Learn more:
Thermal decomposition brainly.com/question/11181911
#learnwithBrainly
Answer:
The atomic mass of second isotope is 7.016
Explanation:
Given data:
Average Atomic mass of lithium = 6.941 amu
Atomic mass of first isotope = 6.015 amu
Relative abundance of first isotope = 7.49%
Abundance of second isotope = ?
Atomic mass of other isotope = ?
Solution:
Total abundance = 100%
100 - 7.49 = 92.51%
percentage abundance of second isotope = 92.51%
Now we will calculate the mass if second isotope.
Average atomic mass of lithium = (abundance of 1st isotope × its atomic mass) +(abundance of 2nd isotope × its atomic mass) / 100
6.941 = (6.015×7.49)+(x×92.51) /100
6.941 = 45.05235 + (x92.51) / 100
6.941×100 = 45.05235 + (x92.51)
694.1 - 45.05235 = (x92.51)
649.04765 = x
92.51
x = 485.583 /92.51
x = 7.016
The atomic mass of second isotope is 7.016