<span>The instructor should be questioned to see if the filtrate is able to be recycled. This precipitate can contaminate the filtrate, rendering it useless for repeated experiments. If it is able to be recycled, a second pass through the filter might be required to remove the precipitate.</span>
Answer:
in a body of 165 pounds, the iron content is 2993.707 mg
Explanation:
- % iron = 0.0040% = (mass iron / mass human) * 100
⇒ mass iron / mass human = 4 E-5
∴ mass human = 165 pounds
⇒ mass iron = 165 pounds * 4 E-5
⇒ mass iron = 6.6 E-3 pounds * ( 453.592 g/pound ) * ( 1000 mg/g )
⇒ mass iron = 2993.707 mg iron
I believe that the answer is A) All Nitrogen atoms have 7 protons
Answer:
less concentrated
Explanation:
because it will get dissociated into more ions
Answer:
The disadvantages of each of the given model of electron configuration have been mentioned below:
1). Dot Structures - They take up excess space as they do not display the electron distribution in orbitals.
2). Arrow and line diagrams make the counting of electrons and take up too much space.
3). Written Configurations do not display the electron distribution in orbitals and help in lose counting of electrons easily.