Answer:
The energy difference between these 2p and 2s orbitals is 
Explanation:
Wavelength of the photon emitted = 
Energy of the photon will corresponds to the energy difference between 2p and 2s orbital = E
Energy of the photon is given by Planck's equation:

h = Planck's constant = 
c = Speed of the light = 


The energy difference between these 2p and 2s orbitals is 
Answer:
Zero
Explanation:
FrBr is an ionic compound
.
Fr is in Group 1. Br is in Group 17.
The charges on the ions are +1 and -1, respectively.
The compound consists of Fr⁺Br⁻ ions.
However, there are equal numbers of + and - charges, so
The overall charge of the compound is zero.
I'm not 100% sure on this, but I would go with C) NaCl.
NaCl is a salt, and that is used to melt the ice on the roads. Hope this helps!
Answer:
At equal concentration of HBCG and BCG^-, the colour is green. This colour first appears at pH = 3.8
Explanation:
HBCG is an indicator that is prepared by dissolving the solid in ethanol.
Since
Ka=[BCG−][H3O+][HBCG]When [BCG-] = [HBCG], then Ka = [H3O+].
If pH = 3.8
Ka= [H3O+] = -antilog pH = -antilog (3.8)
Ka= 1.58 ×10^-4
Answer:
The partial pressure of NO2 = 0.152 atm
Explanation:
Step 1: Data given
Pressure NO2 = 0.500 atm
Total pressure at equilibrium = 0.674 atm
Step 2: The balanced equation
2NO2(g) → 2NO(g) + O2(g)
Step 3: The initial pressure
pNO2 = 0.500 atm
pNO = 0 atm
p O2 = 0 atm
Step 4: Calculate pressure at the equilibrium
For 2 moles NO2 we'll have 2 moles NO and 1 mol O2
pNO2 = 0.500 - 2x atm
pNO =2x atm
pO2 = xatm
The total pressure = p(total) = p(NO2) + p(NO) + p(O2)
p(total) = (0.500 - 2x) + 2x + x= 0.674 atm
0.500 + x = 0.674 atm
x = 0.174 atm
This means the partial pressure of NO2 = 0.500 - 2*0.174 = 0.152 atm