Answer:
molar mass of unknown gas = 1.987 g/mol
Explanation:
First, the number of moles of the unknown gas is found
Using the ideal gas equation: PV = nRT
P = 1.00 atm, V = 5.00 L, T = 298.15 K, R = 0.082 L.atm.mol⁻¹K⁻¹
n = PV/RT
n = (1.00 atm * 5.00 L)/(298.15 K *0.082 L.atm.mol⁻¹K⁻¹)
n = 0.2109 moles
Molar mass = mass/ number of moles
molar mass = 0.419 g/ 0.2109 mols
molar mass of unknown gas = 1.987 g/mol
Answer : The correct option is, Only Student B
Explanation :
Lewis-dot structure : It shows the bonding between the atoms of a molecule and it also shows the unpaired electrons present in the molecule.
In the Lewis-dot structure the valance electrons are shown by 'dot'.
The given molecule is, 
As we know that nitrogen has '5' valence electrons and hydrogen has '1' valence electron.
Therefore, the total number of valence electrons in
= 5 + 3(1) = 8
According to Lewis-dot structure, there are 6 number of bonding electrons and 2 number of non-bonding electrons.
The Lewis dot structure of student A is wrong because there is a coordinate bond present between the nitrogen and hydrogen is not covalent.
Thus, the correct Lewis-dot structure of
is shown by the student B.
To determine the state of saturation of the solution, we calculate the mass of solute per mass of water for the given amounts and compare this value to the solubility. If the value is less than the solubility, then the solution is unsaturated. If it is greater than solubility, then it is supersaturated. If it is equal to the solubility, then it is saturated.
mass solute / mass water = 39.0 grams K2SO4 / 225 grams H2O = 0.173 g K2SO4/ g H2O
solubility = 15 g /100 g = .15 g/g
Therefore, the solution is supersaturated. When it is shaken, some of the solute would precipitate out.
mass of solute soluble to water = .15 g K2SO4/ g water ( 225 g water ) = 33.75 g K2SO4
mass of K2SO4 that would crystallize = 39.0 - 33.75 = 5.25 g K2SO4
The answer is everything.
Answer:
The average persons requires 75000 breaths to exhale 1.0 Kg of fat
Explanation:
Note: The question is incomplete. The complete question is given below:
"The human body burns glucose (C6H1206) for energy according to this chemical reaction:
C6H1206 + 602----> 6CO2 + 6H20
The products of the reaction are carbon dioxide (CO2) and water (H20). Interestingly, all of the carbon dioxide and much of the water exits the body through the lungs: on every breath, the average person exhales 500 mL of air, which is typically enriched to 4% CO2 and 5% water vapor by volume. In short, when a person loses weight by dieting, the weight that is lost actually departs his body as a gas, every time he exhales. Each kilogram of body fat lost requires exhaling about 3.0 kg of carbon dioxide. Calculate how many breaths it takes an average person to "exhale" 1.00 kg of fat. Round your answer to the nearest thousand. You'll need to know that the density of CO2 is 2.0 kg/m³”.
Volume of air exhaled on average per breath = 500 mL
Volume of CO2 exhaled per breath = 4/100 × 500 = 20 mL
Since, 1000000 mL = 1 m³;
20 mL = 0.00002 m³
3.0 kg of CO2 is exhaled per Kg of fat.
Density of CO2 = 2.0 Kg/m³
Volume = mass/density
Volume of 3.0 Kg CO2 = 3.0/2.0 = 1.5 m³
Number of breaths that will have a volume of 1.5 m³ = 1.5/0.00002 = 75000 breaths.