43.62m
Explanation:
Given parameters:
Energy = 8550J
Mass of bell = 20kg
Unknown:
Height of the bell = ?
Solution:
As this state, the bell possesses potential energy. Potential energy is the energy at rest in a body. It is due to the position of the body.
Potential energy = m g h
m is the mass of the body
g is the acceleration due to gravity of the body
h is the height of the body
The unknown is h and we should solve for it.
g = 9.8m/s²
Input the variables;
8550 = 20 x 9.8 x h
h = 43.62m
learn more:
Potential energy brainly.com/question/10770261
#learnwithBrainly
Answer:
answer-
The relative atomic mass = 204.4
explanation:
Thallium -203 = 30%
Thallium -205 = 70%
Therefore ,
relative mass of thallium = (30×203 + 70×205)/100
relative mass of thallium = (20440)/100
relative mass of thallium = 204.40 amu
Thus,
relative atomic mass of thalium =204.4 ( to 1 decimal place)
Each of the Isotopic mass * its Abundance Sum together divide by 100.
(179.946706*0.12 + 181.948206*26.5 + 182.9502245*14.3 + 183.9509326*30.64 + 185.954362*28.43 ) / 100
You get 183.84 (5s.f. ) or (183.8417786)
_award brainliest if helped!
Answer:
-3.7771 × 10² kJ/mol
Explanation:
Let's consider the following equation.
3 Mg(s) + 2 Al³⁺(aq) ⇌ 3 Mg²⁺(aq) + 2 Al(s)
We can calculate the standard Gibbs free energy (ΔG°) using the following expression.
ΔG° = ∑np . ΔG°f(p) - ∑nr . ΔG°f(r)
where,
n: moles
ΔG°f(): standard Gibbs free energy of formation
p: products
r: reactants
ΔG° = 3 mol × ΔG°f(Mg²⁺(aq)) + 2 mol × ΔG°f(Al(s)) - 3 mol × ΔG°f(Mg(s)) - 2 mol × ΔG°f(Al³⁺(aq))
ΔG° = 3 mol × (-456.35 kJ/mol) + 2 mol × 0 kJ/mol - 3 mol × 0 kJ/mol - 2 mol × (-495.67 kJ/mol)
ΔG° = -377.71 kJ = -3.7771 × 10² kJ
This is the standard Gibbs free energy per mole of reaction.
Meta oxides are compounds that are formed by reaction of metals with oxygen. If these compounds are placed in water, the ionic components of this substance will dissociate.
The dissociation of metal oxides in water will likely form,
2M³⁺ + 3O²⁻