Check attached file for the answer.
Answer:
The atomic mass of second isotope is 7.016
Explanation:
Given data:
Average Atomic mass of lithium = 6.941 amu
Atomic mass of first isotope = 6.015 amu
Relative abundance of first isotope = 7.49%
Abundance of second isotope = ?
Atomic mass of other isotope = ?
Solution:
Total abundance = 100%
100 - 7.49 = 92.51%
percentage abundance of second isotope = 92.51%
Now we will calculate the mass if second isotope.
Average atomic mass of lithium = (abundance of 1st isotope × its atomic mass) +(abundance of 2nd isotope × its atomic mass) / 100
6.941 = (6.015×7.49)+(x×92.51) /100
6.941 = 45.05235 + (x92.51) / 100
6.941×100 = 45.05235 + (x92.51)
694.1 - 45.05235 = (x92.51)
649.04765 = x
92.51
x = 485.583 /92.51
x = 7.016
The atomic mass of second isotope is 7.016
Answer:
The correct options are: Denaturation of an enzyme will cause a loss of its catalytic activity.
Egg white meringue contains denatured egg white proteins.
A denatured protein has a different tertiary structure than its native state.
Protein denaturation involves cleavage of its peptide bonds.
Explanation:
Protein denaturation is the breakdown of tertiary or quaternary junctions of proteins, which are the easiest to break compared to primary and secondary.
Denaturation can arise due to a change in pH or due to excess temperature. An enzyme is generally a protein and if it is subjected to acidic acids or high temperatures, it denatures, ceasing to perform its function.
Zymogen is a non-denatured INACTIVE proenzyme, that is why we consider that option false along with those that were not selected.
Formula of hydrated sodium carbonate : Na₂CO₃.10H₂O, so moles of water in one mole of hydrated salt = 10
<h3>Further explanation</h3>
Hydrate is a compound that binds water (H₂O), usually in the form of crystals/ solids
If these compounds are dissolved in water or heated, the hydrates can decompose:
Example: X.YH₂O (s) → X (aq) + YH₂O (l)
The formula for the hydrated compound contains: YH2O
The mole ratio shows the ratio of the coefficients of the hydrate compound
10.45 hydrated sodium carbonate(Na₂CO₃.xH₂O) were heated until 3.87 of 3.87of anhydrous (Na₂CO₃) remained, so
mass H₂O released :

mass Na₂CO₃ = 3.87 g
mol ratio Na₂CO₃(MW= g/mol) : H₂O(MW=18 g/mol) =

Answer: 0,4278g of F and 0,4191g of Fe
Explanation: it's possible to calculate the mass of each element by multiplying the percentage (decimal) of the element by the mass of the compound.
For Fluorine (F)
0,847g * 0,5051 = 0,4278g of F
For iron (Fe)
0,847 * 0,4949 = 0,4191g of Fe
This is determined because even when the compound is decomposed, due to conservative law of mass, the decomposition process do not affect the amount of matter, so the mass of the elements remain even if they are separated from the original molecule.
At the end, the sum of the elements masses should be the total mass of the compound.