Each half-life results in ~50% (1/2) of the original element remaining.
7500/1250 = 6 half-lives, so 100(1/2)^6
= 100(0.015625)
= 1.5625% of the original element would remain
Answer:
Questionnaire
Explanation:
This is an instrument for research usually in the form of questions with multiple choice answers with sole purpose of gathering information from respondents for research.
Answer:
88.8 minutes
Explanation:
Graham's law of diffusion relates rate of difusion by the following formula
Rate1 / rate 2 = √( Mass of argon / Mass of Neon)
Where rate = volume divided by time
Rate 1 = 10 ml / t1
Rate 2 = 10 ml / t2
Rate 1/ rate 2 = 10 ml / t1 ÷ 10 ml/ t2 = t2/ t1
t2/t1 = √(Mass of argon / mass of Neon) = √( 39.984/20.179)
125 / t1 = 1.4026
t1 = 125 / 1.4026 = 88.8 minutes
Answer:
2 that is Calcium (Ca) and Manganese (Mn)
Explanation:
Add dithizone in chloroform and look for a red complex formation.
Answer:
The correct options are:
1) Pure chemical substance
2) Element.
Explanation:
each of the term is explained below:
1) <u>Mixture: </u> Since tungsten is an element in periodic table thus it is not a mixture.
2) False by definition of mixture.
3) false by definition of mixture.
4) <u>Solution:</u> Tungsten in a filament is in solid form hence solution is incorrect.
5) Since it is given in the question itself that the sample is pure hence option 'E' is correct as chemical substance is a pure substance that has a homogeneous composition and the sample in the question is given as pure.
6) <u>Compound:</u> By definition of compound it is formed by mixing 2 or more elements but since tungsten is an element that occurs independently in nature hence it is not a compound.
7) Tungsten is a element in the periodic table with atomic number 74.