Answer:
c
Explanation:
1 calorie = 4.184J/g×°C
This also happens to be the specific heat capacity of water, which is the amount of energy it takes to raise the temperature of 1mL of water by 1°C

given E = 9.4145E-25
h = 6.626E-34
c = 2.998E8
sub values into the equation above, and solve for wavelength.
You will get 0.211m
Answer:
*The model should show the carbon compounds enter as carbon dioxide
*The model should show the carbon compounds exit as 3-carbon molecules
Explanation:
In plants, carbon dioxide (CO2) enters the chloroplast through the stomata and diffuses into the stroma of the chloroplast—the site of the Calvin cycle reactions where sugar is synthesized. The reactions are named after the scientist who discovered them, and reference the fact that the reactions function as a cycle.
Answer:
the double bond between c and o is shorter and weaker
Explanation:
this is because the bond between c and o involves unequal sharing of electrons whole c and c involves hybridization sp2 of orbitals and also catenation phenomenon in which carbon could form long chain with it's other carbon