Answer:
Explanation:
It will be better to use solvents that are lighter than water, because their density has an influence on the miscibility . This will give you a better separation during extraction.
1.04gK*1molK/39.01g K= 0.0267 mol K
0.70gCr*1mol/52.0g Cr = <span>0.0135 mol Cr
0.86 gO* 1 mol/16.0 g O = 0.0538 mol O
</span>0.0267 mol K/0.0135 = 2 mol K
0.0135 mol Cr /0.0135= 1 mol Cr
0.0538 mol O/0.035= 4 mol Cr
K2CrO4
Answer:
C : t-BuOMe
Explanation:
The tert -butanol is a tertiary alcohol and when chloride ion attacks the carbocation, it forms t-BuCl.
The reaction of tert-butyl chloride or t-BuCl ((CH3)3C−Cl) with methanol and MeOH (CH3−OH) gives the product tert-Butyl methyl ether or t-BuOMe (CH3)3C−OCH3:
(CH3)3C−Cl + CH3−OH => (CH3)3C−OCH3 + HCl
Hence, the correct asnwer is C : t-BuOMe
0.216g of aluminium compound X react with an excess of water water to produce gas. this gas burn completely in O2 to form H2O and 108cm^3of CO2 only . the volume of CO2 was measured at room temperature and pressure
0.108 / n = 24 / 1
n = 0.0045 mole ( CO2 >>0.0045 mole
0.216 - 0.0045 = 0.2115
so Al = 0.2115 / 27 => 0.0078 mole
C = 0.0045 * 1000 => 4.5 and Al = 0.0078 * 1000 = 7.8
Answer:
What mass (g) of barium iodide is contained in 188 mL of a barium iodide solution that has an iodide ion concentration of 0.532 M?
A) 19.6
B) 39.1
C) 19,600
D) 39,100
E) 276
The correct answer to the question is
B) 39.1 grams
Explanation:
To solve the question
The molarity ratio is given by
188 ml of 0.532 M solution of iodide.
Therefore we have number of moles = 0.188 × 0.532 M = 0.100016 Moles
To find the mass, we note that the Number of moles =
from which we have
Mass = Number of moles × molar mass
Where the molar mass of Barium Iodide = 391.136 g/mol
= 0.100016 moles ×391.136 g/mol = 39.12 g