Answer:Argon is an element on the periodic table. It is a member of the noble gasses, meaning that it is a monoatomic pure gas. In other words, argon gas particles are simply pure single atoms of argon. ... Finally, water is a polyatomic molecule H2O composed of two atoms of hydrogen and one atom of oxygen.
Explanation:
Answer:
14.04 L.
Explanation:
- The balanced reaction to form Al₂O₃ is:
<em>4Al + 3O₂ → 2Al₂O₃,</em>
4.0 moles of Al react with 3.0 moles O₂ to produce 2.0 moles Al₂O₃.
- Firstly, we need to calculate the no. of moles in (46.54 grams) of Al₂O₃:
<em>n = mass/molar mass </em>= (46.54 g) / (101.96 g/mol) = <em>0.4565 mol.</em>
<em></em>
<u><em>Using cross multiplication:</em></u>
3.0 moles of O₂ produce → 2.0 mole Al₂O₃, from the stichiometry.
??? moles of O₂ produce → 0.4565 mole Al₂O₃.
<em>∴ The no. of moles of O₂ needed to produce 0.4565 mol (46.54 grams) of Al₂O₃</em> = (3.0 mol)(0.4565 mol)/(2.0 mol) = <em>0.6847 mol.</em>
- To calculate the volume of O₂ needed to produce 0.4565 mol (46.54 grams) of Al₂O₃, we can use the general law of ideal gas: <em>PV = nRT.</em>
where, P is the pressure of the gas in atm (P = 1.2 atm).
V is the volume of the gas in L (V = ??? L).
n is the no. of moles of the gas in mol (n = 0.6847 mol).
R is the general gas constant (R = 0.082 L/atm/mol.K),
T is the temperature of the gas in K (T = 300.0 K).
<em>∴ V = nRT/P</em> = (0.6847 mol)(0.082 L/atm/mol.K)(300.0 K)/(1.2 atm) =<em> 14.04 L.</em>
Answer:
3–ethyl–4–methylhexane.
Explanation:
To name the above compound, do the following:
1. Determine the functional group of the compound.
2. Locate the longest continuous carbon chain. This gives the parent name of the compound.
3. Identify the substituent group attached to the compound.
4. Give the substituent the lowest possible count.
5. Combine the above to name the compound.
Now, we shall name the compound given in the question above as follow:
1. The compound contains only single bond. Therefore, the compound belong to the alkane family.
2. The longest continuous carbon chain is 6 i.e hexane.
3. The substituent group attached are:
i. Methyl, CH3.
ii. Ethyl, CH2CH3.
4. we shall name the substituents alphabetically i.e ethly will come before methyl. Therefore,
Ethyl is located at carbon 3.
Methy is located at carbon 4.
5. Therefore, the name of the compound is:
3–ethyl–4–methylhexane.
The answer is C. It bans the exploitation of mineral resources
Answer:
[HClO₄] = 11.7M
Explanation:
First of all we need to know, that a weight percent represents, the mass of solute in 100 g of solution.
Let's convert the mass to moles → 70.5 g . 1mol/100.45 g = 0.702 moles
Now we can apply the density to calculate the volume.
Density always refers to solution → Solution density = Solution mass / Solution volume
1.67 g/mL = 100 g / Solution volume
Solution volume = 100 g / 1.67 g/mL → 59.8 mL
To determine molarity (mol/L) we must convert the mL to L
59.8 mL . 1L/1000mL = 0.0598 L
Molarity → Moles of solute in 1L of solution → 0.702 mol / 0.0598 L = 11.7M