when the metal is lost heat and the calorimeter of water is gained the heat
and when the heat lost = the heat gained so,
(M*C*ΔT)m = (M*C*ΔT)w
when Mm= mass of the metal = 30 g
Δ Tm = (80-25) = 55 °C
and Mw = mass of water = 100 g
Cw is the specific heat of water = 4.181 J/g.°C
ΔTw = (25-20) = 5 °C
so by substitution:
∴ 30* Cm*55 = 100 * 4.181 * 5
∴Cm (specific heat of metal) = (100*4.181*5)/(30*55)
∴C of metal = 1.267 J/g.°C
5 plates is the highest amount that can be served
There’s only 5 sandwiches so 7 is automatically ruled out, there’s 14 corn cobs and 5 sandwiches only need 10 so it works out
Answer:
.997 atm
Explanation:
1. Find the combined gas law formula...
(P1V1/T1 = P2V2/T2)
2. Find our numbers...
P1= .982 atm
P2= ? (trying to find)
V1= 2 L
V2= 1.8 L
T1= 22 C = 295 K
T2= -3 C = 270 K
- Note: always use Kelvin. To find Kelving add 273 to ___C.
3. Rearrange formula to fit problem...
(P2=P1V1T2/V2T1)
4. Fill in our values...
P2= .982 atm x 2 L x 270 K / 1.8 L x 295 K
5. Do the math and your answer should be...
.997 atm
- If you need more help or still do not understand please let me know and I would be glad to help!
Correct answer: a. releasing CO2 that dissolves and forms acid in the oceans
The fuels used in automobiles release gases like carbon dioxide, carbon monoxide, oxides of nitrogen and sulfur. Carbon dioxide when dissolved in water forms carbonic acid. So, when the usage of cars is high, these emissions of carbon-dioxide into the atmosphere increase and this leads to the lowering of pH of the oceans as the carbon dioxide present in higher amounts in to atmosphere diffuses into the oceanic waters and form carbonic acid which makes the ocean slightly acidic.

Answer:
Non-polar compounds:
,
, 
Polar compounds:
, 
Explanation:
For this question, we must start with the <u>Lewis structure</u> for each molecule and then we can do their respective analysis:
-) 
In this case, we have 4 equal atoms attached to the central atom. Therefore, we have the <u>same magnitude</u> of electronegativity. Chlorine atoms have <u>different and opposite directions.</u> Therefore due to the orientation the dipole moments cancel and the <u>net dipole moment will be zero</u> and the molecule will be non-polar.
-) 
In this case, we have a linear structure in which the magnitude of the dipole moment is the same, but the direction is the <u>opposite</u>. Therefore the dipole moments are canceled and the molecule will be <u>non-polar</u>.
-) 
In this case, we also have a linear structure in which the magnitude of the dipole moment is the same, but the direction is the <u>opposite</u>. Therefore the dipole moments are canceled and the molecule will be <u>non-polar</u>.
-) 
For this molecule, we have a <u>different atom</u>. The hydrogen atom, therefore the magnitude of one of the atoms attached to the central atom is different and the magnitude of the <u>net dipole moment will be different from zero</u> and the molecule will be <u>polar</u>.
-) 
For this molecule, due to the structure of the molecule, the dipole moments of oxygens <u>will not have a totally opposite configuration</u>. Therefore, the net dipole moment will be different from zero and the molecule will be <u>polar</u>.
See figure 1 to further explanations
I hope it helps!