Answer:
8.09x10⁻⁵M of Fe³⁺
Explanation:
Using Lambert-Beer law, the absorbance of a sample is proportional to its concentration.
In the problem, the Fe³⁺ is reacting with KSCN to produce Fe(SCN)₃ -The red complex-
The concentration of Fe³⁺ in the reference sample is:
4.80x10⁻⁴M Fe³⁺ × (5.0mL / 50.0mL) = 4.80x10⁻⁵M Fe³⁺
<em>Because reference sample was diluted from 5.0mL to 50.0mL.</em>
<em>That means a solution of 4.80x10⁻⁵M Fe³⁺ gives an absorbance of 0.512</em>
Now, as the sample of the lake gives an absorbance of 0.345, its concentration is:
0.345 × (4.80x10⁻⁵M Fe³⁺ / 0.512) = <em>3.23x10⁻⁵M. </em>
As the solution was diluted from 20.0mL to 50.0mL, the concentration of Fe³⁺ in Jordan lake is:
3.23x10⁻⁵M Fe³⁺ × (50.0mL / 20.0mL) = <em>8.09x10⁻⁵M of Fe³⁺</em>
In an equilibrium mixture of the three gases, PCO = PCl2 = 2.22 × 10-4 atm. The partial pressure of the product, phosgene (COCl2), is kp=(COCl2)/(CO)(Cl2) which is

. So, the correct answer is <span>A) 7.34.</span>
It's a cube so the volume = edge^3
Volume = 2.5^3 cm^3 = 15.625 cm^3
density = mass / volume = 42.20 / 15.625 = 2.70 You have 3 places of accuracy.
density of object = 2.70 grams / cm^3 <<<<=== answer.
<Sgx,JASYLDhLAxhclsxb cddont know