Hey there!:
Molar mass Ca(NO2)2 = 132.089 g/mol
Mass of solute = 120 g
Number of moles:
n = mass of solute / molar mass
n = 120 / 132.089
n = 0.0009084 moles of Ca(NO2)2
Volume in liters of solution :
240 mL / 1000 => 0.24 L
Therefore:
Molarity = number of moles / volume of solution
Molarity = 0.0009084 / 0.24
Molarity = 0.003785 M
Hope that helps!
Diluted by a factor of two means that we double the volume of the solution by adding an equal volume of the water.
if we diluted it by a factor of one so the new concentration = 0.1/2=0.05 M and diluted by a factor of two so, the new concentration will be 0.05/2 = 0.025 M
.......When they yield the same amount , *Reversible reactions* will reach chemical equilibrium........
Answer:
710,33 g NO2
Explanation:
2 C8H18 + 25 O2 → 16 CO2 + 18 H2O
(800 g octane) / (114.2293 g C8H18/mol x (25/2)) = 87.54 mol O2 used to combust the octane
= 15.44 mol O2 used to form NO2
O2 + 2NO → 2NO2
(15.44 mol O2) x (2/2) x (46.0056 g NO2/mol) = 710,33 g NO2
<u>Given:</u>
Mass of Ag = 1.67 g
Mass of Cl = 2.21 g
Heat evolved = 1.96 kJ
<u>To determine:</u>
The enthalpy of formation of AgCl(s)
<u>Explanation:</u>
The reaction is:
2Ag(s) + Cl2(g) → 2AgCl(s)
Calculate the moles of Ag and Cl from the given masses
Atomic mass of Ag = 108 g/mol
# moles of Ag = 1.67/108 = 0.0155 moles
Atomic mass of Cl = 35 g/mol
# moles of Cl = 2.21/35 = 0.0631 moles
Since moles of Ag << moles of Cl, silver is the limiting reagent.
Based on reaction stoichiometry: # moles of AgCl formed = 0.0155 moles
Enthalpy of formation of AgCl = 1.96 kJ/0.0155 moles = 126.5 kJ/mol
Ans: Formation enthalpy = 126.5 kJ/mol