Answer:
1.053×10²⁴ atoms of gold
Explanation:
Hello,
Gold nugget are usually the natural occurring gold and they contain 85% - 90% weight of pure gold.
In this question, we're required to find the number of atoms in 344.75g of a gold nugget.
We can use mole concept relationship between Avogadro's number and molar mass.
1 mole = molar mass
Molar mass of gold = 197 g/mol
1 mole = Avogadro's number = 6.022 × 10²³ atoms
Number of mole = mass / molar mass
Mass = number of mole × molar mass
Mass = 1 × 197
Mass = 197g
197g is present in 6.022×10²³ atoms
344.75g will contain x atoms
x = (344.75 × 6.022×10²³) / 197
X = 1.053×10²⁴ atoms
Therefore 344.75g of gold nugget will contain 1.053×10²⁴ atoms of gold
Answer:
5
Explanation:
Given that the formula is;
1/λ= R(1/nf^2 - 1/ni^2)
λ = 93.7 nm or 93.7 * 10^-9 m
R= 1.097 * 10^7 m-1
nf = ?
ni = 1
From;
ΔE = hc/λ
ΔE = 6.63 * 10^-34 * 3* 10^8/93.7 * 10^-9
ΔE = 21 * 10^-19 J
ΔE = -2.18 * 10^-18 J (1/nf^2 - 1/ni^2)
21 * 10^-19 J = -2.18 * 10^-18 J (1/nf^2 - 1/ni^2)
21 * 10^-19/-2.18 * 10^-18 = (1/nf^2 - 1/1^2)
-0.963 = (1/nf^2 - 1)
-0.963 + 1 = 1/nf^2
0.037 = 1/nf^2
nf^2 = (0.037)^-1
nf^2 = 27
nf = 5
Answer:
Molarity for the sulfuric acid is 0.622 M
Explanation:
When we neutralize an acid with a base, molarity of both . both volume are the same. The formula is:
M acid . volume of acid = M base . volume of base
M acid = unknown
Volume of acid = 17 mL
Volume of base = 45 mL
M base = 0.235 M
Therefore, we replace: M acid . 17 mL = 0.235 M . 45 mL
M acid = (0.235 M . 45 mL) / 17 mL
M acid = 0.622 M
Options:
monoglycerides
cocamide DEA
folic acid
iron chromium ion
peroxide
lauryl glucoside
disodium phosphate
Answer and Explanation:
The added chemicals are:
- monoglycerides
- folic acid
- iron
- disodium phophates
Monoglycerides are fats added for flavour. Folic cid and iron are vitamins added for nutritional value. disodium phosphate is a food additive for enhancing flavour.
The remaining ingredients are organic based.
For this problem, we use the formula for sensible heat which is written below:
Q= mCpΔT
where Q is the energy
Cp is the specific heat capacity
ΔT is the temperature difference
Q = (55.5 g)(<span>0.214 cal/g</span>·°C)(48.6°C- 23°C)
<em>Q = 304.05 cal</em>