Answer:
<u>1. Net ionic equation:</u>
- Cl⁻(aq) + Ag⁺(aq) → AgCl(s)
<u />
<u>2. Volume of 1.0M AgNO₃</u>
Explanation:
1. Net ionic equation for the reaction of NaCl with AgNO₃.
i) Molecular equation:
It is important to show the phases:
- (aq) for ions in aqueous solution
- (s) for solid compounds or elements
- (g) for gaseous compounds or elements
- NaCl(aq) + AgNO₃(aq) → AgCl(s) + NaNO₃(aq)
ii) Dissociation reactions:
Determine the ions formed:
- NaCl(aq) → Na⁺(aq) + Cl⁻(aq)
- AgNO₃(aq) → Ag⁺(aq) + NO₃⁻(aq)
- NaNO₃(aq) → Na⁺(aq) + NO₃⁻(aq)
iii) Total ionic equation:
Substitute the aqueous compounds with the ions determined above:
- Na⁺(aq) + Cl⁻(aq) + Ag⁺(aq) + NO₃⁻(aq) → AgCl(s) + Na⁺(aq) + NO₃⁻(aq)
iv) Net ionic equation
Remove the spectator ions:
- Cl⁻(aq) + Ag⁺(aq) → AgCl(s) ← answer
2. How many mL of 1.0 M AgNO₃ will be required to precipitate 5.84 g of AgCl
i) Determine the number of moles of AgNO₃
The reaction is 1 to 1: 1 mole of AgNO₃ produces 1 mol of AgCl
The number of moles of AgCl is determined using the molar mass:
- number of moles = mass in grams / molar mass
- molar mass of AgCl = 143.32g/mol
- number of moles = 5.84g / (143.32g/mol) = 0.040748 mol
ii) Determine the volume of AgNO₃
- molarity = number of moles of solute / volume of solution in liters
- V = 0.040748mol / (1.0M) = 0.040748 liter
- V = 0.040748liter × 1,000ml / liter = 40.748 ml
Round to two significant figures: 41ml ← answer
Answer:
5
Explanation:
Given that the formula is;
1/λ= R(1/nf^2 - 1/ni^2)
λ = 93.7 nm or 93.7 * 10^-9 m
R= 1.097 * 10^7 m-1
nf = ?
ni = 1
From;
ΔE = hc/λ
ΔE = 6.63 * 10^-34 * 3* 10^8/93.7 * 10^-9
ΔE = 21 * 10^-19 J
ΔE = -2.18 * 10^-18 J (1/nf^2 - 1/ni^2)
21 * 10^-19 J = -2.18 * 10^-18 J (1/nf^2 - 1/ni^2)
21 * 10^-19/-2.18 * 10^-18 = (1/nf^2 - 1/1^2)
-0.963 = (1/nf^2 - 1)
-0.963 + 1 = 1/nf^2
0.037 = 1/nf^2
nf^2 = (0.037)^-1
nf^2 = 27
nf = 5
Sedimentary rock can be minazute by adding more heat n pressure
<span>Answer:
W must be 5-chloro-2-methylpentane. It can give only 4-methy-1-pentene (Y) upon dehydrohalogenation:
X must be 4-chloro-2-methylpentane. Dehydrohalogenation yields both Y and 4-methyl-2-pentene. (Z)</span>