Answer:
20.79 kilojoules
Explanation:
Using Q = m×c×∆T
Where;
Q = Quantity of heat (J)
c = specific heat capacity of solid DMSO (1.80 J/g°C)
m = mass of DMSO
∆T = change in temperature
According to the provided information, m= 50g, initial temperature = 19.0°C, final temperature= 250.0°C
Q = m×c×∆T
Q = 50 × 1.80 × (250°C - 19°C)
Q = 90 × 231
Q = 20790 Joules
To convert Joules to kilojoules, we divide by 1000 i.e.
20790/1000
= 20.79 kilojoules
Hence, 20.79 kilojoules of energy is required to convert 50.0 grams of solid DMSO to gas.
Answer:
concrete has more mass and it will block more noise than than the wood plus the wood is thiner the thicker the substance is the better u won't hear noise
Explanation:
Answer:
Explanation:I would need more info to understand this question but explaining molecules is pretty easy tho
Answer:
C 8.09 SO2 gas
Explanation:
As we have the volume (3dm³ = 3L), temperature (25°C + 273 = 298K), and pressure (1atm), we can solve to moles of gas using:
PV = nRT
PV / RT = n
1atm*3L / 0.082atmL/molK*298K =¨
0.123 moles of gas you have.
Now, to convert these moles to mass we use molar mass (32g/mol for O2, 28g/mol for N2, 64g/mol for SO2, and 44g/mol for CO2).
Mass of 0.123 moles of these gases is:
O2 = 0.123 moles * 32g/mol = 3.94g of O2. A is wrong
N2 = 0.123 moles * 28g/mol = 3.4g of N2. B is wrong
SO2 = 0.123 moles * 64.1g/mol = 7.9g of SO2≈ 8.09g of SO2, C is possible
CO2 = 0.123 moles * 44g/mol = 5.4g of CO2. D is wrong
Right answer is:
<h3>C 8.09 SO2 gas
</h3>
Answer: Option (e) is the correct answer.
Explanation:
A bond that is formed when an electron is transferred from one atom to another results in the formation of an ionic bond.
For example, NaBr will be an ionic compound as there is transfer of electron from Na to Br.
Whereas a bond that is formed by sharing of electrons is known as a covalent bond.
For example,
will be a covalent compound as there is sharing of electron between carbon and bromine atom.
Also, when electrons are shared between the combining atoms and there is large difference in electronegativity of these atoms then partial charges develop on these atoms. As a result, it forms a polar covalent bond.
For example, in a HBr compound there is sharing of electrons between H and Br. Also, due to difference in electronegativity there will be partial positive charge on H and partial negative charge on Br.
Thus, we can conclude that out of the given options HBr is the only compound that has polar covalent bonds.