Answer:
The velocity of the particle is 2 m/s,
Explanation:
Kinetic energy is defined as energy of the body due to its motion. It is given by :

Where :
m = mass of the object
v = velocity of the object
We have , particle with mass m and its kinetic energy is twice its mass.




And unit of velocity are m/s , so the velocity of the particle is 2 m/s.
Answer:
Explanation:
<u>1) Balanced chemical equation:</u>
<u>2) Mole ratio:</u>
- 2 mol S : 3 mol O₂ : 2 mol SO₃
<u>3) Limiting reactant:</u>
n = 6.0 g / 32.0 g/mol = 0.1875 mol O₂
n = 7.0 g / 32.065 g/mol = 0.2183 mol S
Actual ratio: 0.1875 mol O₂ / 0.2183 mol S =0.859
Theoretical ratio: 3 mol O₂ / 2 mol S = 1.5
Since there is a smaller proportion of O₂ (0.859) than the theoretical ratio (1.5), O₂ will be used before all S be consumed, and O₂ is the limiting reactant.
<u>4) Calcuate theoretical yield (using the limiting reactant):</u>
- 0.1875 mol O₂ / x = 3 mol O₂ / 2 mol SO₃
- x = 0.1875 × 2 / 3 mol SO₃ = 0.125 mol SO₃
<u>5) Yield in grams:</u>
- mass = number of moles × molar mass = 0.125 mol × 80.06 g/mol = 10.0 g
<u>6) </u><em><u>Percent yield:</u></em>
- Percent yield, % = (actual yield / theoretical yield) × 100
- % = (7.9 g / 10.0 g) × 100 = 79%
Answer:
Polymerization.
Explanation:
Polymerization can be defined as a type of chemical reaction in which molecules that are relatively small in size chemically combine to form a huge chain of molecules.
Simply stated, polymerization refers to a chemical reaction where two or more smaller molecules react to produce larger molecules of the same network or repetitive structural units.
In polymerization, the relatively small molecules are generally referred to as monomers while the larger molecules they produce are known as polymers.
Polymerization is given by the chemical formula;
nA -----> A(n).
In this scenario, Luis uses a stencil to repeat the same design on each wall to form one long grapevine with a bunch of grapes every foot along its length.
Hence, the type of chemical reaction this best model is polymerization because it involved repeating the same design (monomers) to form a long grapevine with a bunch of grapes (polymers).
Physical properties of a bag of microwaveable popcorn are the mass of it, the color of it, the size of it, and the weight of it. Two chemical properties of a bag of microwavable popcorn are it changed from seeds to popcorn and it popped.
<span>Grapefruit juice is approximately pH 3, andtomato juice is approximately pH 4. A glass of grapefruit juice contains _3_ H+ as a glass of tomato juice.</span><span>
</span>