As the pressure on the on a gas cofined above a liquid increases, the solubility of the gas will increase
this also happen when we lower the temperature
The ratio of moles of reactants to moles of products can be seen from the coefficients in a balanced equation. In our case 4 moles of hydrochloric acid reacts with one mole of oxygen to produce two moles of chlorine and water. So, <span> the ratio of moles of hydrochloric acid to moles of chlorine is 2:1. To determine the number moles, divide the mass by the mass of one mole. </span>
<span>Cl2 = 2 * 35.45 = 70.9 grams </span>
<span>Number of moles = 335 ÷ 70.9 </span>
<span>This is approximately 4.72 moles. The number of moles of hydrochloric acid is twice this number. </span>
<span>Mass of one mole = 1 + 35.46 = 36.45 grams </span>
<span>Total mass = 2 * (335 ÷ 70.9) * 36.45 </span>
<span>This is approximately 344.45 grams.
Correct answer A.</span>
Answer:
The glow stick in hot water will be brighter
Explanation:
The glow stick in hot water will be brighter than the glow stick in cold water because the heat from the hot water will cause the molecules in the glow stick to move faster. The faster the molecules move in the glow stick, the sooner and brighter the reaction will be. The cold water will cause molecules to move slowly and it will take longer for the reaction to occur, which will also make it less bright.
1. Make a Prediction
2. Fill both beakers with water
3. Dissolve salt in one of the beakers
4. Place both in the freezer and observe
5. Write a report
(Always make the prediction first! That's a hypothesis!)