Answer:
The partial pressure of argon in the jar is 0.944 kilopascal.
Explanation:
Step 1: Data given
Volume of the jar of air = 25.0 L
Number of moles argon = 0.0104 moles
Temperature = 273 K
Step 2: Calculate the pressure of argon with the ideal gas law
p*V = nRT
p = (nRT)/V
⇒ with n = the number of moles of argon = 0.0104 moles
⇒ with R = the gas constant = 0.0821 L*atm/mol*K
⇒ with T = the temperature = 273 K
⇒ with V = the volume of the jar = 25.0 L
p = (0.0104 * 0.0821 * 273)/25.0
p = 0.00932 atm
1 atm =101.3 kPa
0.00932 atm = 101.3 * 0.00932 = 0.944 kPa
The partial pressure of argon in the jar is 0.944 kilopascal.
Answer:
in a body of 165 pounds, the iron content is 2993.707 mg
Explanation:
- % iron = 0.0040% = (mass iron / mass human) * 100
⇒ mass iron / mass human = 4 E-5
∴ mass human = 165 pounds
⇒ mass iron = 165 pounds * 4 E-5
⇒ mass iron = 6.6 E-3 pounds * ( 453.592 g/pound ) * ( 1000 mg/g )
⇒ mass iron = 2993.707 mg iron
Answer:
C 8.09 SO2 gas
Explanation:
As we have the volume (3dm³ = 3L), temperature (25°C + 273 = 298K), and pressure (1atm), we can solve to moles of gas using:
PV = nRT
PV / RT = n
1atm*3L / 0.082atmL/molK*298K =¨
0.123 moles of gas you have.
Now, to convert these moles to mass we use molar mass (32g/mol for O2, 28g/mol for N2, 64g/mol for SO2, and 44g/mol for CO2).
Mass of 0.123 moles of these gases is:
O2 = 0.123 moles * 32g/mol = 3.94g of O2. A is wrong
N2 = 0.123 moles * 28g/mol = 3.4g of N2. B is wrong
SO2 = 0.123 moles * 64.1g/mol = 7.9g of SO2≈ 8.09g of SO2, C is possible
CO2 = 0.123 moles * 44g/mol = 5.4g of CO2. D is wrong
Right answer is:
<h3>C 8.09 SO2 gas
</h3>
Answer:
a. the solution will be weakly basic.
b. Greater than 7 because CN⁻ is a stronger base than NH₄⁺ is an acid.
Explanation:
a. The fluoride ion (F⁻) reacts with water thus:
F⁻ + H₂O → HF + OH⁻
That means that fluoride ions produce OH⁻ ions in solution doing <em>the solution will be weakly basic.</em>
b. The acidic equilibrium of NH₄⁺ is:
NH₄⁺ ⇄ NH₃ + H⁺ with a ka of 5,6x10⁻¹⁰.
The basic equilibrium of CN⁻ is:
CN⁻ + H₂O → HCN + OH⁻ with a kb of 2x10⁻⁵
That means that the production of OH⁻ from CN⁻ is higher than production of H⁺ from NH₄⁺. The CN⁻ is a stronger base than NH₄⁺ is an acid.
Thus, the pH of a salt solution of NH₄CN would be <em>Greater than 7 because CN⁻ is a stronger base than NH₄⁺ is an acid.</em>
<em></em>
I hope ot helps!
Given problem:
S₂O₈²⁻
Find the oxidation number of S;
Oxidation number presents the extent of oxidation of each atom of elements a molecular formular or formula unit or an ionic radical.
For radicals:
"the algebraic sum of all the oxidation numbers of all atoms in an ion containing more than one kind of atom is equal to the charge on the ion "
S₂O₈²⁻; oxidation number of O is usually -2
2(S) + 8(-2) = -2
2S - 16 = -2
2S = -2 + 16
2S = 14
S = +7
The oxidation state of S in the radical is +7