Answer:
Density = 4.191 gm/L
Explanation:
Given:
Molar mass = 93.89 g/mol
Volume(Missing) = 22.4 L (Approx)
Find:
Density at STP
Computation:
Density = Mass/Volume
Density = 93.89 / 22.4
Density = 4.191 gm/L
<span>I would measure the mass of the solid substance. I would prepare a known mass of room temperature water large enough to submerge the solid substance in question. I would place the water in an insulated container. Then I would heat the solid substance to a known temperature. I would measure the temperature of the heated sample and the water. Then I would submerge the sample in the water and allow the sample and the water to reach the same temperature. I would measure this equilibrium temperature.
I would interpret the difference in temperature between the heated sample and the equilibrium temperature as the change in temperature in the sample. Given the known mass, the beginning temperature of the water, and the equilibrium temperature I can determine how much energy was transferred from the heated sample to the water.
Now the mass of the sample, a change in temperature in the solid substance, and the amount of energy transferred to create the temperature is known. This is sufficient to determine the specific heat of the solid substance</span>
First let us determine the electronic configuration of
Bromine (Br). This is written as:
Br = [Ar] 3d10 4s2 4p5
Then we must recall that the greatest effective nuclear
charge (also referred to as shielding) greatly increases as distance of the
orbital to the nucleus also increases. So therefore the electron in the
farthest shell will experience the greatest nuclear charge hence the answer is:
<span>4p orbital</span>
Using the combined gas law, where PV/T = constant, we first solve for PV/T for the initial conditions: (4.50 atm)(36.0 mL)/(10.0 + 273.15 K) = 0.57213.
Remember to use absolute temperature.
For the final conditions: (3.50 atm)(85.0 mL)/T = 297.5/T
Since these must equal, 0.57213 = 297.5/T
T = 519.98 K
Subtracting 273.15 gives 246.83 degC.