Atomic weight of the element = atomic weight of isotope 1 * abundance of isotope 1 + atomic weight of isotope 2 * abundance of isotope 2
Atomic weight of the element = 120.9038 amu * 57.25% + 122.8831 amu * (1 - 57.25%)
Atomic weight of the element = 69.2174255 + 52.53252525 = 121.74995075
=> ~ 121.7500 <--------- answer
Energy is released when a solute molecule is solvated.
Answer:
c
Explanation:
the cells grow more than the tissue
Answer:
False. It should read that both plant and animal species are in danger of extinction, and climate change can destroy habitats.
Explanation:
Physical changes occur when the properties of a substance are retained and/or the materials can be recovered after the change. Chemical changes involve the formation of a new substance. Formation of a gas, solid, light, or heat are possible evidence of chemical change.