18.4 * 10^9 lbs = (18.4 * 10^9)/2000 tons
Cost = ((18.4 * 10^9)/2000 ) * 318
Cost = $ 2925600000
The statement of the combined gas law for a fixed amount of gas is,
PV/T = constant
Here, the units of pressure and volume must be consistent and the temperature must be the absolute temperature (Kelvin or Rankine).
0.65 atm is equivalent to 494 mmHg
Using the equation:
(755 x 500) / (27 + 273) = (494 x V) / (-33 + 273)
V = 3396 ml = 3.4 liters
<h3>Answer:</h3>
Platoic Acid
<h3>Explanation:</h3>
While naming Carboxylic Acids we know that when the Carboxylic Acid looses proton it is converted into corresponding conjugate base called as Carboxylate.
Examples:
HCOOH → HCOO⁻ + H⁺
Formic acid Formate Ion
H₃CCOOH → H₃CCOO⁻ + H⁺
Acetic acid Acetate Ion
H₅C₂COOH → H₅C₂COO⁻ + H⁺
Propanoic acid Propanoate Ion
Therefore, if the conjugate base is Platoate then the corresponding acid will be Platoic Acid means we will replace the -ate by -ic acid <em>i.e.</em>
RCOO⁻ + H⁺ → RCOOH
Platoate Ion Platoic Acid
Answer:
28.52 L
Explanation:
First, let's calculate the density of the ocean, which is the mass divided by the volume:
d = m/V
d = 35.06/1
d = 35.06 g/L
So, for a mass of 1.00 kg = 1000.00 g
d = m/V
35.06 = 1000.00/V
V = 1000.00/35.06
V = 28.52 L
How all the data are expressed with two significant figures, the volume must also be expressed with two.
Answer:
0.0011 mol/L.s
Explanation:
The average rate of disappearing of the reagent is the variation of the concentration of it divided by the time that this variation is being measured. The reaction rate, is proportional to the coefficient of the substance, so, for a generic reaction:
aA + bB --> cC + dD
rate = -(1/a)Δ[A]/Δt = -(1/b)Δ[B]/Δt = (1/c)Δ[C]/Δdt = (1/d)Δ[D]/dt
The minus sign is because of the reagent is desapering, so:
rate = -(1/2)*(0.0209 - 0.0300)/(10 - 6)
rate = 0.0011 mol/L.s