Answer:
Molarity for the sulfuric acid is 0.622 M
Explanation:
When we neutralize an acid with a base, molarity of both . both volume are the same. The formula is:
M acid . volume of acid = M base . volume of base
M acid = unknown
Volume of acid = 17 mL
Volume of base = 45 mL
M base = 0.235 M
Therefore, we replace: M acid . 17 mL = 0.235 M . 45 mL
M acid = (0.235 M . 45 mL) / 17 mL
M acid = 0.622 M
Answer:
9
Explanation:
The structure of fluorophore used in the experiments has been drawn in the attachment. And from the drawing counting we can say that there are 9 sp2-hybridized carbon atoms present. Fiuorophores are a fluorescent chemical compound that can re-emit light upon light excitation. Normally used to produce absorbance and emission spectra.
Answer:
Reaction I: Sodium + Aluminum chloride →Sodium chloride + Aluminum
Explanation:
Sodium being more reactive means that it will take the place of aluminium in whats called a displacement reaction and form.
Sodium chloride + Aluminum
Answer:
Explanation:
The half-life of K-40 (1.3 billion years) is the time it takes for half of it to decay.
After one half-life, half (50 %) of the original amount will remain.
After a second half-life, half of that amount (25 %) will remain, and so on.
We can construct a table as follows:
No. of Fraction
<u>half-lives</u> <u> t/yr </u> <u>Remaining</u>
0 0 1
1 1.3 billion ½
2 2.6 ¼
3 3.9 ⅛
We see that after 2 half-lives, ¼ of the original mass remains.
Conversely, if two half-lives have passed, the original mass must have been four times the mass we have now.
Original mass = 4 × 2.10 g = 