Answer:
If I remember correctly it should be 10^7 meters.
Explanation:
I’m writing this equation by memory, so I hope I’m correct. It’s been about four months since we used in in my chem class:
(P-(n^2•a)/V^2)(V-nb)=nRT
Plugging in values given:
(P-(1•1.35)/(1.42^2))(1.42-(1•0.0322))=(1)(0.0821)(300)
(P-(1.35/2.016))(1.42-0.0322)=24.63
(P-(1.35/2.016))=17.75
P=18.42 atm
The pressure exerted by the Argon would be 18.42 atmospheres.
Answer:
( About ) 0.03232 M
Explanation:
Based on the units for this reaction it should be a second order reaction, and hence you would apply the integrated rate law equation "1 / [X] = kt + 1 / [
]"
This formula would be true for the following information -
{
= the initial concentration of X, k = rate constant, [ X ] = the concentration after a certain time ( which is what you need to determine ), and t = time in minutes }
________
Therefore, all we have left to do is plug in the known values. The initial concentration of X is 0.467 at a time of 0 minutes, as you can tell from the given data. This is not relevant to the time needed in the formula, as we need to calculate the concentration of X after 18 minutes ( time = 18 minutes ). And of course k, the rate constant = 1.6
1 / [X] = ( 1.6 )( 18 minutes ) + 1 / ( 0.467 ) - Now let's solve for X
1 / [X] = 28.8 + 1 / ( 0.467 ),
1 / [X] = 28.8 + 2.1413...,
1 / [X] = 31,
[X] = 1 / 31 = ( About ) 0.03232 M
Now for this last bit here you probably are wondering why 1 / 31 is not 0.03232, rather 0.032258... Well, I did approximate one of the numbers along the way ( 2.1413... ) and took the precise value into account on my own and solved a bit more accurately. So that is your solution! The concentration of X after 18 minutes is about 0.03232 M
Answer:
83°C
Explanation:
The following were obtained from the question:
M = 40g
C = 4.2J/g°C
T1 = 91°C
T2 =?
Q = 1300J
Q = MCΔT
ΔT = Q/CM
ΔT = 1300/(4.2x40)
ΔT = 8°C
But ΔT = T1 — T2 (since the reaction involves cooling)
ΔT = T1 — T2
8 = 91 — T2
Collect like terms
8 — 91 = —T2
— 83 = —T2
Multiply through by —1
T2 = 83°C
The final temperature is 83°C
Answer:
Yes
Explanation:
The possibility of evaporating and condensing is a proof of reversible reaction