First, we determine the number of moles of barium phosphate. This is done using:
Moles = mass / Mr
Moles = 1 / 602
Moles = 0.002
Now, we see from the formula of the compound that each mole of barium phosphate has 2 moles of phosphorus (P). Therefore, the moles of phosphorus are:
0.002 * 2 = 0.004
The number of particles in one mole of substance is 6.02 x 10²³. The number of phosphorus atoms will be:
0.004 * 6.02 x 10²³
2.41 x 10²¹ atoms of phosphorus are present
In nature, boron is monoatomic. Therefore, its formula is B.
On the other hand, fluorine is diatomic. Therefore, its formula is F2
Now, the basic unbalanced equation is:
B + F2 .........> BF3
Now, we need to balance this equation. As you can see, we have two fluorine moles entering the reaction and 3 formed in the products.
Balancing the equation, we will reach the following balanced reaction:
2B + 3F2 .......> 2BF3
Answer: False. Hope this helps!!
A.) The conversion factor is 1 amu =

To know how many amu in

grams of neutrons:

=1.00811 amu
b.) The mass in grams of one lithium ion which has an atomic weight of 6.94 amu.

=

c.) How many amu in 6.492x10^-23g potassium?

= 39.0957 amu
B. Electrical energy is produced from oxidation reactions.
I don't have an explanation for this though. Do you need one? I can probably look it up.