Answer:
4.86×10^23 molecule of Pb
Explanation:
Based on that equation, for every 2 moles of ammonia, you get 3 moles of lead.
So:
2 mol NH3/ 3 mol Pb
Using this ratio we can find the amounts of either molecule. Given 5.38 mol NH3:
(5.38 NH3)(3 Pb/ 2 NH3) = (5.38)(3/2) mol Pb = 8.07 mol Pb
Then, we just need to use Avagadro's number to get the number of molecules.
(8.07)(6.02×10^23) = 4.86×10^23 molecule of Pb
Answer: Lead(II) nitrate but idk the rest
Explanation:
Answer:
34.2 g is the mass of carbon dioxide gas one have in the container.
Explanation:
Moles of
:-
Mass = 49.8 g
Molar mass of oxygen gas = 32 g/mol
The formula for the calculation of moles is shown below:
Thus,

Since pressure and volume are constant, we can use the Avogadro's law as:-
Given ,
V₂ is twice the volume of V₁
V₂ = 2V₁
n₁ = ?
n₂ = 1.55625 mol
Using above equation as:
n₁ = 0.778125 moles
Moles of carbon dioxide = 0.778125 moles
Molar mass of
= 44.0 g/mol
Mass of
= Moles × Molar mass = 0.778125 × 44.0 g = 34.2 g
<u>34.2 g is the mass of carbon dioxide gas one have in the container.</u>
To calculate the new pressure, we can use Boyle’s law to relate these two scenarios (Boyle’s law is used because the temperature is assumed to remain constant). Boyle’s law is:
P1V1 = P2V2,
Where “P” is pressure and “V” is volume. The pressure and volume of the first scenario is 215 torr and 51 mL, respectively, and the second scenario has a volume of 18.5 L (18,500 mL) and the unknown pressure - let’s call that “x”. Plugging these into the equation:
(215 torr)(51 mL) =(“x” torr)(18,500 mL)
x = 0.593 torr
The final pressure exerted by the gas would be 0.593 torr.
Hope this helps!