Answer:
(1) separate the substances
(2) chemically combine the substances
(3) determine the freezing point of the mixture
(4) predict the electrical conductivity of the mixture
Explanation:
Answer:
The concentration of acetic acid is 8.36 M
Explanation:
Step 1: Data given
Volume of acetic acid = 1.00 mL = 0.001 L
Volume of NaOH = 32.40 mL = 0.03240 L
Molarity of NaOH = 0.258 M
Step 2: The balanced equation
CH3COOH + NaOH → CH3COONa + H2O
Step 3: Calculate the concentration of the acetic acid
b*Ca*Va = a*Cb*Vb
⇒with b = the coefficient of NaOH = 1
⇒with Ca = the concentration of CH3COOH = TO BE DETERMINED
⇒with Va = the volume of CH3COOH = 1.00 mL = 0.001L
⇒with a = the coefficient of CH3COOH = 1
⇒with Cb = the concentration of NaOH = 0.258 M
⇒with Vb = the volume of NaOH = 32.40 mL = 0.03240 L
Ca * 0.001 L = 0.258 * 0.03240
Ca = 8.36 M
The concentration of acetic acid is 8.36 M
Answer:
(1)=(A), (2)=(B), (3)=D, (4)=C, (5)=E, (6)=F
Explanation:
(1) Glassware used to accurately transfer small volumes = (A) Graduated pipette, that is basically a glass tube with graduation of different volumes to be dispensed.
(2) Glassware used to accurately transfer a small, single volume = (B) Volumetric pipette, that is a glass tube with a central glass bulb and is used to dispense accurately an unique volume of liquid everytime.
(3) Glassware to deliver a volume not known in advance = (D) Buret (or burette), that is used to dispense slowly a volume of liquid when a titration process is needed
(4) Glassware best used when greater access to the contents is needed = (C) Beaker, that is basically a very open glass cylinder with a spout
(5) Glassware used to prevent splashing or evaporation = (E) Erlenmeyer flask, that has a small open at the top and is useful when the liquid needs to be swirled as, for example, during a titration.
(6) Glassware used to make accurate solutions = (F) Volumetric flask, that has a long slim neck that provides a higher accuracy when a exact volume of liquid needs to be used for preparation of a solution.
Answer:
1.98 M
Explanation:
Given data
- Initial volume (V₁): 93.2 mL
- Initial concentration (C₁): 2.03 M
- Volume of water added: 3.92 L
Step 1: Convert V₁ to liters
We will use the relationship 1 L = 1000 mL.

Step 2: Calculate the final volume (V₂)
The final volume is the sum of the initial volume and the volume of water.

Step 3: Calculate the final concentration (C₂)
We will use the dilution rule.
