<span>Avogadro's number
represents the number of units in one mole of any substance. This has the value
of 6.022 x 10^23 units / mole. This number can be used to convert the number of
atoms or molecules into number of moles. We calculate as follows:
0.180 mol Br2 ( </span>6.022 x 10^23 molecules / mole ) = 1.084x10^23 molecules Br2
Energy, in a form of gamma rays, is <span>released when an electron and its antiparticle (positron) annihilate each other. </span>
Answer:
Formula in Hill system is I2O8. Computing molar mass (molar weight). To calculate molar mass of a chemical compound enter its formula and click 'Compute'. In chemical formula you may use: Any chemical element.
Explanation:
Answer:

Explanation:
The expression for Clausius-Clapeyron Equation is shown below as:
Where,
P is the vapor pressure
ΔHvap is the Enthalpy of Vaporization
R is the gas constant (8.314×10⁻³ kJ /mol K)
c is the constant.
For two situations and phases, the equation becomes:

Given:
= 13.95 torr
= 144.78 torr
= 25°C
The conversion of T( °C) to T(K) is shown below:
T(K) = T( °C) + 273.15
So,
T = (25 + 273.15) K = 298.15 K
= 298.15 K
= 75°C = 348.15 K
So,





Answer: C
I hope this helped you