Answer:
it would definitely be wienerballs1977
Explanation:
fossil fuels x (3x1017kJ/yr) equals out to be wienerballs1977.
thx for the challenge !
Answer : Option A) Ethanoic Acid
Explanation : Ethanoic acid has the lowest vapor pressure i.e 0.08 atm at the temperature of 50°C compared to the other given options.
The vapour pressure of propanone at 50°C is 0.84 atm
Ethanol has vapour pressure as 0.30 atm at 50°C
water has vapour pressure of 0.12 atm at 50°C.
Heat
gained in a system can be calculated by multiplying the given mass to the
specific heat capacity of the substance and the temperature difference. It is
expressed as follows:<span>
Heat = mC(T2-T1)</span>
1540 = 200.0 (C)(40 - 20)
<span>
<span>C = 0.385 J / g C</span></span>
<span><span>
</span></span>
<span><span>Hope this answers the question. Have a nice day.</span></span>
Answer:
0.047 %
Explanation:
Step 1: Given data
- Partial pressure of ozone (pO₃): 0.33 torr
- Total pressure of air (P): 695 torr
Step 2: Calculate the %v/v of ozone in the air
Air is a mixture of gases. We can find the %v/v of ozone (a component) in the air (mixture) using the following expression.
<em>%v/v = pO₃/P × 100%</em>
%v/v = 0.33 torr/695 torr × 100%
%v/v = 0.047 %