Hey there!
Molar mass N2 = 28.01 g/mol
Therefore:
28.01 g N2 -------------- 6.02*10²² molecules N2
( mass N2 ?? ) ----------- 25,000 molecules N2
mass N2 = ( 25,000 * 28.01 ) / ( 6.02*10²³ )
mass N2 = 700250 / 6.02*10²³
mass N2 = 1.163*10⁻¹⁸ g
Hope that helps!
Answer: C. 25.6 kPa
Explanation:
The Gauge pressure is defined as the amount of pressure in a fluid that exceeds the amount of pressure in the atmosphere.
As such, the formula will be,
PG = PT – PA
Where,
PG is Gauge Pressure
PT is Absolute Pressure
PA is Atmospheric Pressure
Inputted in the formula,
PG = 125.4 - 99.8
PG = 25.6 kPa
The gauge pressure inside the container is 25.6kPa which is option C.
Answer:
The water cycle will affect the climate by causing rain and snow.
Explanation:
if tempatures increase more rain fall will occur because more water evaporates in the air.
Answer:
Explanation:
wavelength λ = 12.4 x 10⁻² m .
energy of one photon = h c / λ
= 6.6 x 10⁻³⁴ x 3 x 10⁸ / 12.4 x 10⁻²
= 1.6 x 10⁻²⁴ J .
Let density of coffee be equal to density of water .
mass of coffee = 255 x 1 = 255 g
heat required to heat up coffee = mass x specific heat x rise in temp
= 255 x 4.18 x ( 62-25 )
= 39438.3 J .
No of photons required = heat energy required / energy of one photon
= 39438.3 / 1.6 x 10⁻²⁴
= 24649 x 10²⁴
= 24.65 x 10²⁷ .
Answer:
Explanation:
So basically it just asking you question about that surtain subject .