Answer:
The K sp Value is 
Explanation:
From the question we are told that
The of
is = 122.5 g/ mol
The mass of
dissolved is 
The volume of solution is 
The number of moles of
is mathematically evaluated as

Substituting values


Generally concentration is mathematically represented as
For


The dissociation reaction of
is

The solubility product constant is mathematically represented as

Since there is no ionic reactant we have
![K_{sp} = [k^+] [ClO_3^-]](https://tex.z-dn.net/?f=K_%7Bsp%7D%20%3D%20%5Bk%5E%2B%5D%20%5BClO_3%5E-%5D)



Answer:
0.0011 mol/L.s
Explanation:
The average rate of disappearing of the reagent is the variation of the concentration of it divided by the time that this variation is being measured. The reaction rate, is proportional to the coefficient of the substance, so, for a generic reaction:
aA + bB --> cC + dD
rate = -(1/a)Δ[A]/Δt = -(1/b)Δ[B]/Δt = (1/c)Δ[C]/Δdt = (1/d)Δ[D]/dt
The minus sign is because of the reagent is desapering, so:
rate = -(1/2)*(0.0209 - 0.0300)/(10 - 6)
rate = 0.0011 mol/L.s
Answer:
11482 ppt of Li
Explanation:
The lithium is extracted by precipitation with B(C₆H₄)₄. That means moles of Lithium = Moles B(C₆H₄)₄. Now, 1 mole of B(C₆H₄)₄ produce the liberation of 4 moles of EDTA. The reaction of EDTA with Mg²⁺ is 1:1. Thus, mass of lithium ion is:
<em>Moles Mg²⁺:</em>
0.02964L * (0.05581mol / L) = 0.00165 moles Mg²⁺ = moles EDTA
<em>Moles B(C₆H₄)₄ = Moles Lithium:</em>
0.00165 moles EDTA * (1mol B(C₆H₄)₄ / 4mol EDTA) = 4.1355x10⁻⁴ mol B(C₆H₄)₄ = Moles Lithium
That means mass of lithium is (Molar mass Li=6.941g/mol):
4.1355x10⁻⁴ moles Lithium * (6.941g/mol) = 0.00287g. In μg:
0.00287g * (1000000μg / g) = 2870μg of Li
As ppt is μg of solute / Liter of solution, ppt of the solution is:
2870μg of Li / 0.250L =
<h3>11482 ppt of Li</h3>
<u>Answer:</u> The wavelength of light is 
<u>Explanation:</u>
To calculate the wavelength of light, we use Rydberg's Equation:

Where,
= Wavelength of radiation
= Rydberg's Constant = 
= Final energy level = 3
= Initial energy level = 6
Putting the values in above equation, we get:

Hence, the wavelength of light is 
Answer:
6.24 x 10-3 M
Explanation:
Hello,
In this case, for the given dissociation, we have the following equilibrium expression in terms of the law of mass action:
![Ka=\frac{[H_3O^+][BrO^-]}{[HBrO]}](https://tex.z-dn.net/?f=Ka%3D%5Cfrac%7B%5BH_3O%5E%2B%5D%5BBrO%5E-%5D%7D%7B%5BHBrO%5D%7D)
Of course, water is excluded as it is liquid and the concentration of aqueous species should be considered only. In such a way, in terms of the change
, we rewrite the expression considering an ICE table and the initial concentration of HBrO that is 0.749 M:

Thus, we obtain a quadratic equation whose solution is:

Clearly, the solution is 0.00624 M as no negative concentrations are allowed, so the concentration of BrO⁻ is 6.24 x 10-3 M.
Best regards.