The first step is to calculate the molarity of each compound:
final volume of solution = 157 + 139 = 296 mL
molarity of <span>nac2h3o2 = (157 x 0.35) / 296 = 0.1856 molar
molarity of </span><span>hc2h3o2 = (139 x 0.46) / 296 = 0.216 molar
Then, we calculate the pH as follows:
pKa of acetic acid = -log(</span><span>1.75 × 10^-5) = 4.7569
pH = pKa + </span><span> log ([salt] / [acid])
= </span>4.7569 + log(0.1856 / 0.216)
= 4.691
<u>Answer:</u> The new concentration of lemonade is 3.90 M
<u>Explanation:</u>
To calculate the number of moles for given molarity, we use the equation:
.....(1)
Molarity of lemonade solution = 2.66 M
Volume of solution = 473 mL
Putting values in equation 1, we get:

Now, calculating the new concentration of lemonade by using equation 1:
Moles of lemonade = 1.26 moles
Volume of solution = (473 - 150) mL = 323 mL
Putting values in equation 1, we get:

Hence, the new concentration of lemonade is 3.90 M
A.S OLOS kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkll
Answer:
Pb(NO3)2
Cd(NO3)2
Na2SO4
Explanation:
In the first part, addition of HCl leads to the formation of PbCl2 which is poorly soluble in water. This is the first precipitate that is filtered off.
When the pH is adjusted to 1 and H2S is bubbled in, CdS is formed. This is the second precipitate that is filtered off.
After this precipitate has been filtered off and the pH is adjusted to 8, addition of H2S and (NH4)2HPO4 does not lead to the formation of any other precipitate.
The yellow flame colour indicates the presence of Na^+ which must come from the presence of Na2SO4.
1 pm = 10∧-10 cm
Therefore, 230 pm is equivalent to 2.3 ×10∧-8 cm.
Atom is in the shape of a sphere,
The volume of a sphere is given by 4/3πr³
Thus, volume of the atom = 4/3π( 2.3 ×10∧-8)³
= 4/3 (3.142 ×12.167×10∧-24
= 5.096 ×10∧-23 cm³
but 1m³= 1000000cm³
Therefore, the volume of the atom = 5.096 ×10∧-29 m³