Answer:
The average atomic mass of bromine is 79.9 amu.
Explanation:
Given data:
Percentage of Br⁷⁹ = 55%
Percentage of Br⁸¹ = 45%
Average atomic mass of bromine = ?
Formula:
Average atomic mass = [mass of isotope× its abundance] + [mass of isotope× its abundance] +...[ ] / 100
Now we will put the values in formula.
Average atomic mass = [55 × 79] + [81 ×45] / 100
Average atomic mass = 4345 + 3645 / 100
Average atomic mass = 7990 / 100
Average atomic mass = 79.9 amu
The average atomic mass of bromine is 79.9 amu.
The mean is simply the arithmetic average of all your raw data. This can be solved methodically by summing up all of the raw data points that you have. Take note how many raw data points you used, because this will be used to divide the sum. You will obtain the mean.
Anna lives in a city that is part of the tropical climate types. It has a constantly warm weather, and thus higher humidity, and according to the annual rainfall, it is most probably a rainfall that appears seasonally, not throughout the whole year.
Tim, on the other hand, lives in a city that is part of the dry climate types. It is most probably a place that is deep into the mainland, like the cold deserts of Central Asia, where the temperatures in the summer are high, and in winter are very low. Because of the distance from the sea, the rainfall doesn't reach this places, so they are very dry, and only have symbolic amount of annual rainfall.
The ideal gas equation is;
PV = nRT; therefore making P the subject we get;
P = nRT/V
The total number of moles is 0.125 + 0.125 = 0.250 moles
Temperature in kelvin = 273.15 + 18 = 291.15 K
PV = nRT
P = (0.250 × 0.0821 )× 291.15 K ÷ (7.50 L) = 0.796 atm
Thus, the pressure in the container will be 0.796 atm
Answer:
a) First-order.
b) 0.013 min⁻¹
c) 53.3 min.
d) 0.0142M
Explanation:
Hello,
In this case, on the attached document, we can notice the corresponding plot for each possible order of reaction. Thus, we should remember that in zeroth-order we plot the concentration of the reactant (SO2Cl2 ) versus the time, in first-order the natural logarithm of the concentration of the reactant (SO2Cl2 ) versus the time and in second-order reactions the inverse of the concentration of the reactant (SO2Cl2 ) versus the time.
a) In such a way, we realize the best fit is exhibited by the first-order model which shows a straight line (R=1) which has a slope of -0.0013 and an intercept of -2.3025 (natural logarithm of 0.1 which corresponds to the initial concentration). Therefore, the reaction has a first-order kinetics.
b) Since the slope is -0.0013 (take two random values), the rate constant is 0.013 min⁻¹:

c) Half life for first-order kinetics is computed by:

d) Here, we compute the concentration via the integrated rate law once 1500 minutes have passed:

Best regards.