<span>100.
ppb of chcl3 in drinking water means 100 g of CHCl3 in 1,000,0000,000 g of water
Molarity, M
M = number of moles of solute / volume of solution in liters
number of moles of solute = mass of CHCl3 / molar mass of CHCl3
molar mass of CHCl3 = 119.37 g/mol
number of moles of solute = 100 g / 119.37 g/mol = 0.838 mol
using density of water = 1 g/ ml => 1,000,000,000 g = 1,000,000 liters
M = 0.838 / 1,000,000 = 8.38 * 10^ - 7 M <----- answer
Molality, m
m = number of moles of solute / kg of solvent
number of moles of solute = 0.838
kg of solvent = kg of water = 1,000,000 kg
m = 0.838 moles / 1,000,000 kg = 8.38 * 10^ - 7 m <----- answer
mole fraction of solute, X solute
X solute = number of moles of solute / number of moles of solution
number of moles of solute = 0.838
number of moles of solution = number of moles of solute + number of moles of solvent
number of moles of solvent = mass of water / molar mass of water = 1,000,000,000 g / 18.01528 g/mol = 55,508,435 moles
number of moles of solution = 0.838 moles + 55,508,435 moles = 55,508,436 moles
X solute = 0.838 / 55,508,435 = 1.51 * 10 ^ - 8 <------ answer
mass percent, %
% = (mass of solute / mass of solution) * 100 = (100g / 1,000,000,100 g) * 100 =
% = 10 ^ - 6 % <------- answer
</span>
Answer:
58.61 grams
Explanation:
Taking The molecular weight of NaCl = 58.44 grams/mole
<u>Determine how many grams of NaCl to prepare the bath solution </u>
first we will calculate the moles of NaCl that is contained in 6L of 170 mM of NaCI solution
= ( 6 * 170 ) / 1000
= 1020 / 1000 = 1.020 moles
next
determine how many grams of NaCl
= moles of NaCl * molar mass of NaCl
= 1.020 * 58.44
= 58.61 grams
Answer: electrons
Explanation: moving electrons cause momentarily charge
Distribution on molecule. This distribution induces similar distribution to
Adjacent molecule.
First we need to find the number of moles of both K and O reacted
K - 0.779 g / 39 g/mol
= 0.02 mol
the mass of O₂ reacted = 1.417 g - 0.779 g = 0.638 g
O₂ moles = 0.638 g / 32 g/mol
= 0.02 mol
the number of both K and O₂ moles reacted are equal
therefore stoichiometry of K to O₂ reacted are 1:1
then the formula of potassium superoxide is KO₂
Guess and check, test, trial and error, completion.