Answer:
Molecular formula = C₆H₁₂O₆
Explanation:
Given data:
Mass of hydrogen = 31.7 g
Mass of carbon = 283.4 g
Mass of oxygen = 377.4 g
Molar mass of compound = 176.124 g/mol
Molecular formula = ?
Solution:
Number of gram atoms of H = 31.7 / 1.01 = 31.4
Number of gram atoms of O = 377.4 / 16 = 23.6
Number of gram atoms of C = 283.4 / 12 = 23.6
Atomic ratio:
C : H : O
23.6/23.6 : 31.4/23.6 : 23.6/23.6
1 : 1.33 : 1
C : H : O =3 (1 : 1.33 : 1
)
Empirical formula is C₃H₄O₃.
Molecular formula:
Molecular formula = n (empirical formula)
n = molar mass of compound / empirical formula mass
Empirical formula mass = 3×12+4+3×16 = 88
n = 176.124 / 88
n = 12
Molecular formula = n (empirical formula)
Molecular formula = 2 (C₃H₄O₃)
Molecular formula = C₆H₁₂O₆
In order to compute the y-component of a vector, we simply use the formula:
Fy = F*sin(∅)
Where ∅ is the angle of the vector measured from the positive x-axis and F is the magnitude of the vector.
Similarly, the x-component is calculated by substituting sin(∅) with cos(∅)
I think the answer is C for this question
<span>In order to calculate the surface are of the sheet of paper in square centimeters you must first convert the dimensions of the paper to centimeters. You can do this by multiplying 8.5 * 2.54 and 6.5 * 2.54. The paper measures 21.59cm by 16.51cm. To find the surface area you multiply the dimensions of the paper to equal 356.4509cm2</span>