The temperature that would the volume of a gas be 0.550l if it had a volume of 0.432 L at -20.0 c is calculated using the Charles law formula
that is v1/T1=V2/T2
V1=0.550 l
t1=?
T2= -20 c +273 = 253 K
v2= 0.432 l
by making T1 the subject of the formula T1= V1T2/V2
T1= (0.55lL x253)/ 0.432 l = 322.11 K or 322.11-273 = 49.11 C
<span>A beryllium atom has 4 electrons.
1, 0, 0, +1/2
1, 0, 0, -1/2
2, 0, 0, +1/2
2, 0, 0, -1/2</span>
Answer:
premium: 91 octane rating
Explanation:
Octane number refers to the percentage or volume fraction of isooctane in a fuel.
The octane number gives a picture of how safe a fuel is for an engine. The higher the octane rating the lesser the tendency of the fuel to cause knocking of the engine.
The type of gasoline with the highest percentage of octane among the options is premium.
Answer:
Explanation:
final temperature of the cube
initial temperature of the cube
mass of the cube
specific heat of aluminum
Answer is: <span>The percent of KCl in the mixture is closest to </span><span>a) 40%.
</span>
If we use 100 grams of mixture:
ω(K) = 44.20% ÷ 100% = 0.442.
m(K) = 0.442 · 100 g = 44.2 g.
n(K) = 44.2 g ÷ 39.1 g/mol.
n(K) = 1.13 mol.
n(KCl) + n(KNO₃) = n(K)
m(KCl) = x.
m(KNO₃) = y.
Two equtions:
1) x + y = 100 g.
2) m(KCl)/M(KCl) + m(KNO₃)/M(KNO₃) = 1.13 mol.
x/74.55 g/mol + y/101.1 g/mol = 1.13 mol.
From first equation find x = 100 - y and put in second equation:
(100 - y)/74.55 + y/101.1 = 1.13 /×101.1.
135.61 - 1.356y + y = 114.24.
0.356y = 22.37 g.
y = 62.83 g.
x = m(KCl) = 100 g - 62.83 g = 37.17 g.