Answer:


Explanation:
<u>Calculation of the mass of chromium as:-
</u>
Moles = 1.002 moles
Molar mass of chromium = 51.9961 g/mol
The formula for the calculation of moles is shown below:
Thus,

<u>Calculation of the mass of neon as:-
</u>
Moles =
moles
Molar mass of neon = 20.1797 g/mol
Thus,

Answer:
- 7.48
Explanation:
Given:
Concentration of the sugar solution, C = 0.3 M
Temperature, T = 27° C = 273 + 27 = 300 K
Now,
The solute potential is given as:
solute potential = - iCRT
where,
i is the number of particles the particular molecule will make in water
i = 1 for sugar
R is the universal gas constant = 0.0831 liter bar/mole-K
on substituting the respective values, we get
solute potential = - 1 × 0.3 × 0.0831 × 300
or
The solute potential = - 7.479 ≈ - 7.48
Answer : q = 6020 J, w = -6020 J, Δe = 0
Solution : Given,
Molar heat of fusion of ice = 6020 J/mole
Number of moles = 1 mole
Pressure = 1 atm
Molar heat of fusion : It is defined as the amount of energy required to melt 1 mole of a substance at its melting point. There is no temperature change.
The relation between heat and molar heat of fusion is,
(in terms of mass)
or,
(in terms of moles)
Now we have to calculate the value of q.

When temperature is constant then the system behaves isothermally and Δe is a temperature dependent variable.
So, the value of 
Now we have to calculate the value of w.
Formula used : 
where, q is heat required, w is work done and
is internal energy.
Now put all the given values in above formula, we get

w = -6020 J
Therefore, q = 6020 J, w = -6020 J, Δe = 0
Answer:
q = -176kJ
Explanation:
HCl and NH3 reacts as following to NH4Cl
HCl(g) + NH3(g)=========>NH4Cl(s) : ΔH = -176 KJ
Clearly,
ENERGY IS EVOLVED MEANING IT IS A EXOTHERMIC REACTION .
therefore, the value of heat evolved as q = -176kJ