Answer:
The disadvantages of each of the given model of electron configuration have been mentioned below:
1). Dot Structures - They take up excess space as they do not display the electron distribution in orbitals.
2). Arrow and line diagrams make the counting of electrons and take up too much space.
3). Written Configurations do not display the electron distribution in orbitals and help in lose counting of electrons easily.
Answer:
a. 278.4kJ/mol
b. due to resonance, some energy are released
Explanation:
a.200.59 amu of mercury contains = 6.02 * 1023 molecules
Mass for 3.0 * 1023 molecules = (3.0 * 1023 * 200.59) /6.02 * 1023
= 100.29 amu
Thus, mass for 3.0 * 1023 molecules is 100.29 amu
b.As, 200.59 g mercury contains = 6.02 * 1023 atoms
1 g mercury contains = (6.02 * 1023 /200) atoms
= 3.01 * 1021 atoms
Thus, 1 ng mercury contains = (3.01 * 1021) / 109
= 3.01 * 1012 atoms
Thus, 3.0 * 1012 atoms present in 1 ng mercury
Answer: For transverse waves, the waves move in perpendicular direction to the source of vibration.
For longitudinal waves, the waves move in parallel direction to the source of vibration .
They are similar within the sense that energy is transferred within the kind of waves.
Explanation:
Answer:
The pressure of H₂(g) = 741 torr
Explanation:
Given that:
The atmospheric pressure measured in the lab = 765 torr
The vapor pressure of water = 24 torr
By applying Dalton's Law of Partial Pressure :

Making The Pressure inside the tube due to the H₂(g) the subject of the formula :
we have:

= (765 -24) torr
= 741 torr
Therefore; the pressure of H₂(g) = 741 torr