Answer:
The pH of the buffer is 7.0 and this pH is not useful to pH 7.0
Explanation:
The pH of a buffer is obtained by using H-H equation:
pH = pKa + log [A⁻] / [HA]
<em>Where pH is the pH of the buffer</em>
<em>The pKa of acetic acid is 4.74.</em>
<em>[A⁻] could be taken as moles of sodium acetate (14.59g * (1mol / 82g) = 0.1779 moles</em>
<em>[HA] are the moles of acetic acid (0.060g * (1mol / 60g) = 0.001moles</em>
<em />
Replacing:
pH = 4.74 + log [0.1779mol] / [0.001mol]
<em>pH = 6.99 ≈ 7.0</em>
<em />
The pH of the buffer is 7.0
But the buffer is not useful to pH = 7.0 because a buffer works between pKa±1 (For acetic acid: 3.74 - 5.74). As pH 7.0 is out of this interval,
this pH is not useful to pH 7.0
<em />
Answer:
cross pollination
Explanation:
is when two types of plants are mixed to create a better or hardier plant
Explanation:
Carbon black sphere
Nitrogen blue sphere
Chlorine green sphere
Hydrogen white sphere
Reactants:
three molecules that contain one black sphere and four white spheres
3CH₄
three molecules that contain two blue spheres and four green spheres:
3N₂Cl₄
Products:
three molecules that contain one black sphere and four green spheres:
3CCl₄
three molecules that contain two blue spheres:
3N₂
six molecules that contain two white spheres
6H₂
The reaction proper:
3CH₄ + 3N₂Cl₄ → 3CCl₄ + 3N₂ + 6H₂
Learn more:
Chemical reactions brainly.com/question/4216541
#learnwithBrainly
Explanation:
Average atomic mass of the vanadium = 50.9415 amu
Isotope (I) of vanadium' s abundance = 99.75 %= 0.9975
Atomic mass of Isotope (I) of vanadium ,m= 50.9440 amu
Isotope (II) of vanadium' s abundance =(100%- 99.75 %) = 0.25 % = 0.0025
Atomic mass of Isotope (II) of vanadium ,m' = ?
Average atomic mass of vanadium =
m × abundance of isotope(I) + m' × abundance of isotope (II)
50.9415 amu =50.9440 amu× 0.9975 + m' × 0.0025
m'= 49.944 amu
The atomic mass of isotope (II) of vanadium is 49.944 amu.
Solid A contains only Covalent bonds and solid B only contains Ionic bonds. I know this because the appearance, solubility, and conductivity of solid A describes Covalent bonds.
Explanation:
Try this, but idk if it will be marked as correct.