Answer:
volume in L = 0.25 L
Explanation:
Given data:
Mass of Cu(NO₃)₂ = 2.43 g
Volume of KI = ?
Solution:
Balanced chemical equation:
2Cu(NO₃)₂ + 4KI → 2CuI + I₂ + 4KNO₃
Moles of Cu(NO₃)₂:
Number of moles = mass/ molar mass
Number of moles = 2.43 g/ 187.56 g/mol
Number of moles = 0.013 mol
Now we will compare the moles of Cu(NO₃)₂ with KI.
Cu(NO₃)₂ : KI
2 : 4
0.013 : 4 × 0.013=0.052 mol
Volume of KI:
<em>Molarity = moles of solute / volume in L</em>
volume in L = moles of solute /Molarity
volume in L = 0.052 mol / 0.209 mol/L
volume in L = 0.25 L
Answer:
The volumes are both, accurate and precise.
Explanation:
In the measurement of a set, precision refers to how much coincidence exists in the measurements of an specific value, as the measurements are close, we can say the volumes are precise.
Accuracy means the agreement that exists between the average of one
large series of measurements and the value of measurement
Media is 4,96 ml and I wanted to measure 5 ml. It is also close.
<span>128 g/mol
Using Graham's law of effusion we have the formula:
r1/r2 = sqrt(m2/m1)
where
r1 = rate of effusion for gas 1
r2 = rate of effusion for gas 2
m1 = molar mass of gas 1
m2 = molar mass of gas 2
Since the atomic weight of oxygen is 15.999, the molar mass for O2 = 2 * 15.999 = 31.998
Now let's subsitute the known values into Graham's equation and solve for m2.
r1/r2 = sqrt(m2/m1)
2/1 = sqrt(m2/31.998)
4/1 = m2/31.998
127.992 = m2
So the molar mass of the unknown gas is 127.992 g/mol.
Rounding to 3 significant figures gives 128 g/mol</span>
Answer: the heat-sensitive glassware that were given are : Volumetric and Graduated cylinder.
Explanation:glass material that reacts to ambient temperatures radiated off of other surfaces like hands or water is known as heat sensitive glassware. They are not meant to be heated and could shatter if exposed to a heat source. Examples from the video includes Volumetric and Graduated cylinder. Hope this helps. Thanks.