Sara is taller. 160cm =160 cm while to convert inches to centimeters you just multiply. 60 x 2.54 = 152.4cm which is less than 160 so sara is taller.
Answer:
T½ = 16hours
Explanation:
Final mass (N) = 10g
Initial mass (No) = 20g
Time (t) = 16hours
T½ = ?
T½ = In2 / λ
But λ = ?
In(N/No) = -λt
In(10/20) = -(λ * 16)
In(0.5) = -16λ
-0.693 = -16λ
λ = 0.693 / 16
λ = 0.0433
Note : λ is known as the disintegration constant
T½ = In2 / λ
T½ = 0.693 / 0.0433
T½ = 16hours
The half-life of the sample is 16hours
Sedimentary rock can be minazute by adding more heat n pressure
No, because an atom consists of two main parts and three subatomic
particles, protons, neutrons, and electrons. Each one is smaller than an atom, therefore they are subatomic particles. An atom only requires protons and electrons to be an atom - e.g. Hydrogen has 1 proton and 1 electron. Neutrons do not effect the overall charge of the atom, and only increase the atomic mass.
Answer:
In a favorable reaction, the free energy of the products is less than the free energy of the reactants.
Explanation:
The free energy of a system is the amount of a system's internal energy that is available to perform work. The different forms of free energy include Gibbs free energy and Helmholtz free energy.
In a system at constant temperature and pressure, the energy that can be converted into work or the amount of usable energy in that system is known as Gibbs free energy. In a system at constant temperature and volume, the energy that can be converted into work is known as Helmholtz free energy.
The change in free energy of a system is the maximum usable energy that is released or absorbed by a system when it goes from the initial state (i.e., all reactants) to the final state (i.e., all products).
In a chemical reaction, some bonds in the reactants are broken by absorbing energy and new bonds are formed in the products by releasing energy. As the reaction proceeds, the free energy of reactants is much greater than the products. As the products are formed, the concentration of reactants decreases and the difference in their free energy also decreases. This chemical reaction will occur until chemical equilibrium is achieved i.e., the free energy of the products and reactants is equal and the difference in their free energy is zero.