I'm going to suppose you want the adjusted chemical reaction, using the formulas of the compounds. You can see it in the image attached.
First, we are using the ideal gas law to get n the number of moles:
PV = nRT
when P is the pressure = 748 mmHg/760 = 0.984 atm
V is the volume = 4 L
R is ideal gas constant = 0.0821
T is the temperature in Kelvin = 300 K
∴ n = 0.984atm*4L/0.0821*300
= 0.1598 moles
when the concentration = moles * (1000g / mass)
= 0.1598 * (1000g / 58 g )
= 2.755 M
when the freezing point = 5.5 °C
and Kf = - 5.12 °C/m
∴ the freezing point for the solution = 5.5 °C + (Kf*m)
= 5.5 °C - (5.12°C/m * 2.755m)
= -8.6 °C
It means there is a lot of the same thing and not many others
One mole of a compound contains the mass equivalent to the molecular mass or relative formula mass of the compound.
1 mole of iron iii chloride contains a mass of 162.2 g.
Therefore, 50 g will contain 50 g/162.2 g = 0.3083 moles
= 0.3083 moles of Fe2Cl3
Answer:
205.3 mL of ethyl alcohol
Explanation:
<em>The resulting container and liquid mixture has a mass of 512 g</em>
Mass of container + Mass of water + Mass of ethyl alcohol
150 g + 200 g + Mass of ethyl alcohol = 512 g
We know that water has a mass of 200g, cause the density, which values 1 g/mL.
200 mL are contained in 200 g of water.
Mass of ethyl alcohol = 512 g - 200 g - 150 g ⇒ 162 g
Density of ethyl alcohol = ethyl alcohol mass / ethyl alcohol volume
0.789 g/mL = 162g / ethyl alcohol volume
162 g / 0.789 g/mL = 205.3 mL